כמה מס משלמת גוגל בעולם?

ענקיות האינטרנט וגובה תשלום המס שלהן איננה סוגייה שנידונה רק בישראל: כמה משלמת חברת גוגל לרשויות המס במדינות שונות בעולם, כיצד נפתרו מאבקים דומים בעבר, והאם פתרון כולל לעניין נמצא באופק?

סוגיית מיסוי החברות הבינלאומיות שמעניקות שירותים דרך האינטרנט, דוגמת גוגל, שעולה לכותרות בשבועות האחרונים בישראל, אינה בעיה ייחודית של מערכת המיסוי הישראלית. לאור הקושי של הרשויות להתנהל מול ענקיות רשת או ענקיות בינלאומיות אחרות, באיחוד האירופי עולות תכניות שמנסות למסד את ענייני המיסוי בכל היבשת, במיוחד אחרי הדלפת מסמכי פנמה שחשפו את הקלות שבהעלמת מסים על ידי חברות וראשי השווקים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנציב הכלכלי של האיחוד האירופי, הלורד ג'ונתן היל, אמר אמש כי "אנו חושבים בזהירות כיצד ליישם הצעות שאפתניות שיביאו ליותר שקיפות בנושאי מס". היל הזכיר גם את ההליכים שכמה ממדינות האיחוד מנהלות בימים האלה למיסוי חברת גוגל או ענקיות אחרות.

בבדיקה שערכנו בחדשות 2 Online, בסיוע של משרד עורכי הדין גיא אופיר שמנהל קמפיין למיסוי גוגל בישראל, מצאנו כמה דוגמאות מעניינות למגעים שמתנהלים בימים אלו בין רשויות מיסוי שונות בעולם לבין גוגל.

בצרפת, על פי הדיווחים במדינה, קרובים היום לחתימת הסכם הפשרה שבו כנראה תשלם גוגל 1.8 מיליארד דולרים על המסים שלא שילמה בעשור האחרון. אחרי קבלת התשלום, כך על פי הדיווחים, יוסכם על הסדר מס חדש.

בבריטניה נחתם הסכם פשרה עם ענקית הטכנולוגיה, על פיו החברה תשלם מס רטרואקטיבי בסך 184 מיליון דולרים, סכום זעום יחסית להכנסות של החברה. עכשיו, אחרי שהושג ההסכם, שגרר אחריו ביקורת ציבורית רבה, גוגל תשלם לבריטניה מיסים על פי נוסחה חדשה שטרם התפרסמה.

הרשויות באיטליה דורשות מגוגל פיצוי על סך כ-340 מיליון דולרים, בעקבות מדיניות תשלום המיסים של החברה. כבר בשנת 2014 שילמה החברה 2.5 מיליון דולרים בשל דרישה דומה וכעת גם באיטליה צפוי להיחתם הסכם חדש.

לא מן הנמנע שההסכם שעליו יוחלט מול האיחוד האירופי יכתיב בסופו של דבר את ההתנהלות של החברה בכל היבשת. על פי הדיווח ב-BBC, חברות הענק יצטרכו על פי ההסדר החדש למסור מידע על היקף המשתמשים ורווחי החברות עוד לפני תשלום המס. 

דוגמא ספרדית לעוצמה של גוגל

בלוג סיקור המדיה החברתית TNW דיווח לאחרונה על הדרך שבה גוגל, במקרה הזה גוגל חדשות בספרדית, נלחמת בגזרות של הרשויות. באיחוד האירופי העלו הצעה על פיה גוגל תשלם על ידיעות חדשותיות שנמשכות מהרשת. מהדיווח עלה כי החברה הפרה זכויות יוצרים כשלקחה את כותרות הידיעות לאתר שלה ועל כך היא נאלצה לשלם.

לפני ספרד, שלוש מדינות ניסו להגביל את גוגל בתחומן ונכשלו - בספרד החליטה החברה פשוט לסגור את אתר החדשות הספרדי שלה אחרי הגזרות. בלילה אחד צנחה הכניסה לאתרי החדשות במדינה ב-10-15%. ראשי האתרים, שהיו אלה שדרשו במקור את השינוי, הבינו מהר את הטעות שעשו ואת העוצמה שיש בידיה של ענקית הטכנולוגיה.

אתמול פרסמה רשות המסים בישראל שורת הנחיות שמשמעותן היא שפייסבוק, גוגל וענקיות אינטרנט אחרות שפועלות בישראל ורושמות הכנסות נאות מפרסום, יתחילו, בקרוב, גם לשלם מס. בהודעת רשות המסים נכתב כי בעקבות המעבר מכלכלה "מסורתית" ל"דיגיטלית", גוף שפעילותו העסקית בישראל היא באמצעות האינטרנט יחויב ברישום במע"מ כעוסק מורשה ועסקאותיו יחויבו במע"מ. בתוך כלל זה נמצאות חברות כמו גוגל, פייסבוק, טוויטר, אמזון, מיקרוסופט ועוד שורה של גופים ותאגידים.