טוטאל לוס בלוויין התקשורת "עמוס 5"

כשל מוחלט אירע בלוויין "עמוס 5" - והוא חג בחלל כשהוא אינו פעיל, כך דיווחה חברת חלל תקשורת, ספקית שירותי הלוויין הישראלית המפעילה אותו. בחודש שעבר הודיעה החברה כי איבדה את הקשר עם הלוויין והשירותים ללקוחות הופסקו

כשל מוחלט בלוויין. ארכיון (חדשות 2)

עמוס בטוטאל לוס: ספקית שירותי הלוויין חלל תקשורת הודיעה היום (שלישי) כי לוויין התקשורת "עמוס 5" קרס והוא חג בחלל במצב של "טוטאל לוס" - כשל מוחלט.
כבר לפני כשלושה שבועות, הודיעה החברה, הנמצאת בשליטת איש העסקים שאול אלוביץ', כי איבדה את הקשר עם הלוויין - ועקב כך פסקו השירותים המסופקים על-ידו ללקוחות, בעיקר ללקוחות במדינות אפריקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החל ממועד אובדן הקשר עם הלוויין, נעשו ניסיונות בלתי פוסקים לחדש עמו את הקשר, אך אלה לא צלחו והלוויין לא שידר כלל אותות ממועד הכשל. על-פי תצפיות אופטיות שנערכו, הלוויין נצפה בנקודת המסלול והוא מסתובב בקצב אופייני ללוויין שמערכותיו אבדו באופן מוחלט ואינו מבוקר על ידי מערכות הבקרה של הלוויין.

ככל הנראה שהסיבה לתקלה היא כשל מוחלט של מערכת אספקת החשמל, שאירע מתקלה פנימית או מפגיעה חיצונית ברכיב במערכת אספקת החשמל או בחיווט שקשור אליה.
אובדן הקשר עם "עמוס 5" משמעותו חיתוך של כשליש מהכנסות החברה, כאשר הלוויין הבא שלה, "עמוס 6", עמו חתמה כבר החברה חוזה עתק עם פייסבוק בשווי מיליארד דולר, ישוגר רק בפברואר. גורמים בשוק ההון מעריכים כי ייקח עוד כ-3 שנים לשגר לוויין נוסף במקום "עמוס 5".

הלוויין עמוס 5 מבוטח בסכום של 158 מיליון דולר - ובהתאם לתנאי הפוליסה, קריסתו תזכה את החברה בשיפוי ביטוחי מלא. להערכת החברה, תקבולי הביטוח ישולמו בתוך תקופה של עד כ-3 חודשים לאחר מכן.