מה גרם ללוויין "עמוס 5" להיעלם?

תעלומה ראשונה מסוגה בעולם הלוויינים: הלוויין הרוסי של חברת "חלל תקשורת" הישראלית מוגדר "נעדר" כבר יותר מיממה, והמומחים עדיין מתקשים להסביר מה גרם לניתוק הקשר עמו. תקלה טכנית? קרינה? התנגשות הרסנית בחלל? הכל אפשרי

ארכיון

יותר מ-24 שעות עברו מאז שאבד הקשר עם לוויין "עמוס 5" ועדיין לאף אחד אין מושג מה עלה בגורלו. גם העובדה שהקופסה השחורה של הלוויין נמצאת בתחנת הבקרה על הקרקע ולא בגובה של 36 אלף קילומטרים - לא מסייעת לפתרון התעלומה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הלוויין משדר שידורי טלוויזיה ומשרת את חברות הסלולר למי שמתקשר למרחב של אירופה, אפריקה והמזרח התיכון. מדובר בלוויין מתוצרת רוסית ששוגר על ידי חברת "חלל תקשורת" הישראלית המפעילה את הלוויין ומוכרת את יכולות השידור שלו לחברות וארגונים בעולם.

כל הסיבות האפשריות להיעלמותו של הלוויין עדיין תקפות: ייתכן שניתק הקשר פשוט משום שישנה תקלה טכנית, ישנה גם אפשרות שקרינה פגעה בלוויין וסביר גם שמשהו התנגש בלוויין והרס אותו. יכול להיות שלעולם לא נדע מה גרם להיעלמות הזו.

מדובר בתקלה נדירה שלא קרתה מעולם בהיסטוריה של הלוויינים. כעת מנסים המומחים בישראל וברוסיה לפענח מה קרה. במקביל, החברה הישראלית מנסה לעזור ללקוחותיה ולשם כך היא יצרה קשר עם חברות אחרות בעולם שמפעילות לוויינים דומים על מנת לספק שירות חלופי.