היסטוריה: הכי קרוב לפלוטו אי פעם

בתום מסע של כמעט עשר שנים הגיעה החללית "ניו הורייזונס" למרחק זעום מפני השטח של כוכב הלכת הננסי פלוטו – 13 אלף קילומטרים בלבד. התיעוד שהגיע משם איפשר לחוקרים לקבוע: קוטר הכוכב גדול ממה שהעריכו לפני כן

היסטוריה בחלל: חללית חלפה היום (שלישי) לראשונה סמוך לפלוטו, במטרה לספק תשובות לחלק מהשאלות המסקרנות לגביו. החללית המהירה ביותר אי פעם, "ניו הורייזונס", נשלחה למסע של כמעט שישה מיליארד קילומטרים שנמשך קרוב לעשר שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשיאה של המשימה חלפה החללית במרחק זעום של כ-13 אלף קילומטרים מפני השטח של פלוטו והעבירה תמונות של נתוני מדידות באיכות חסרת תקדים. שאלה אחת בסיסית אודות כוכב הלכת הננסי קיבלה אמש תשובה: קוטרו של פלוטו הוא 2,370 קילומטרים, מעט יותר מההערכות הקודמות.

"משמעותה של ההערכה החדשה היא שצפיפותו של פלוטו נמוכה מעט ממה שסברו עד כה, ושהחיכוך של הקרח בתוך הקרום הפנימי חזק מעט יותר מההערכה עד כה", אמר טל ענבר, ראש המרכז לחקר החלל והטילים במכון פישר. "כמו כן, השכבה התחתונה של אטמוספירת פלוטו, הטרופוספירה, רדודה יותר מאשר סברו עד כה".

התמונות שצולמו באמצעות מצלמת הסיור ארוכת הטווח LORRI הן אלו שסייעו להגיע לקביעת קוטרו של כוכב הלכת הננסי. המצלמה המותקנת בחללית אפשרה לאשר כי פלוטו גדול מכל שאר העצמים במערכת השמש מעבר למסלולו של נפטון.