"תאומי החלל" בניסוי יוצא דופן של נאס"א

האסטרונאוט סקוט קלי ואחיו מארק משתתפים בניסוי שנועד לחשוף את השפעת השהות בחלל על גוף האדם. אחת התופעות שכבר ידועות לחוקרים היא ההשפעה של היעדר כוח הכבידה - שמונע את ההתכווצות הטבעית של גוף האדם לאורך השנים. "אני מקווה שזה יימשך מספיק זמן כדי שכשאחזור לארה"ב אוכל להסתכל על אחי מלמעלה", אמר סקוט

האחים מארק וסקוט קלי - תאומי החלל (SKY NEWS)

סוכנות החלל האמריקנית תיעזר בתאומים זהים בתקווה להבין טוב יותר את ההשפעה של שהות בחלל על גוף האדם. האסטרונאוט סקוט קלי צפוי לבלות במשך שנה על סיפון תחנת החלל הבינלאומית (זמן שיא עבור נאס"א), בעוד שאחיו מארק קלי, אסטרונאוט בעברו, יישאר על פני כדור הארץ ויעבור ביקורות רפואיות - במקביל לאחיו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סקוט קלי הסביר את חשיבות המחקר ואמר כי "זה מאוד יעזור לנו ללמוד על ההשפעות השליליות של שהות בחלל על הפיזיולוגיה האנושית. אני מקווה שבעקבות הניסוי נבין איך למתן את ההשפעות האלה".

ד"ר ג'ון צ'ארלס, ראש אגף המחקר של נאס"א, אמר כי צוות החוקרים ישווה במהלך התקופה בין שני האחים כדי לראות איך החלל משפיע על גוף האדם לאורך תקופת זמן ממושכת.

במהלך שהותו בחלל, יבצע סקוט מספר ניסויים ובדיקות רפואיות. המדענים של נאס"א מקווים שהניסוי יעזור להתכונן לפרקי זמן ארוכים בחלל - כמו למשל הטיסה הארוכה שתיקח אסטרונאוטים למאדים.

המדענים צופים שיהיה לפחות הבדל אחד בין שני האחים לאחר המשימה - הגובה שלהם יהיה שונה בשל המחסור בכח הכבידה אצל סקוט. "אני מקווה שזה יימשך מספיק זמן כדי שכשאחזור לארה"ב אוכל להסתכל עליו מלמעלה", התבדח האח האסטרונאוט.

בנאס"א אומרים שהקוסמונאוט הרוסי מיכאיל קורניאקו יצטרף לסקוט בתחנת החלל, ויישאר שם גם הוא למשך שנה כדי לסייע במחקר.