זהירות: האתר שעוקב אחרי מצלמות האבטחה שלכם מרחוק

האקרים רוסים הצליחו להתחבר מרחוק למצלמות אבטחה רבות ברחבי העולם. הפריצה התגלתה לאחר שתמונותיהם של קטינים בריטים נחשפו ברשת, והשלטונות בבריטניה פועלים להסרת האתר. איך תגנו על מצלמות האבטחה שלכם?

המידע עשוי להיחשף ברשת (shutterstock)

צילומי הביטחון חשופים לעיני כל: הרשויות בבריטניה פרסמו אזהרה לאזרחים מפני אתר, שמקורו ככל הנראה ברוסיה, שהצליח להתחבר לעשרות אלפי מצלמות אבטחה ברחבי העולם - גם בישראל. האתר מעביר בשידור חי אלפי שידורים חיים בכל רגע - ממצלמות במעגל סגור ועד למוניטורים שהוצבו בחדרי שינה של תינוקות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מומחי מחשבים מעריכים כי האתר פרץ למצלמות שהשתמשו בסיסמאות אבטחה שגרתיות או לא כללו סיסמאות בכלל. בשלב זה זוהו לפחות 250 מדינות במאגר האתר, בראשן אלפי מוקדים בבריטניה ובארצות הברית. על פי רישומי האתר, קיימים שידורים חיים - ללא ידיעת המצולמים - גם בישראל, בעיקר בבתי עסק אך גם בבתים פרטיים.

עם זאת, חלק מהשידורים לא עובדים באופן רציף אלא מציגים תמונה סטטית או סובלים מהפרעות בשידור החי. מומחי אבטחה ייעצו, בעקבות חשיפת פרצת האבטחה, לקבוע סיסמאות מותאמות אישית למצלמות האבטחה, וגם לכבות את הגישה מרחוק למצלמות כאשר אין בה צורך.

חלק מיצרני מצלמות האבטחה הביתיות אף הורו על שינוי התוכנה הקבועה, על מנת לגרום לצרכנים לשנות במכוון את הסיסמה. חברת "Foscam" הגדירה את האתר כהפרה בוטה של פרטיות אנשים ברחבי העולם. "רק בגלל שמישהו משאיר את החלון פתוח, זה לא מאפשר לאנשים להציב מצלמה ולשדר לכל העולם", אמרו.

האתר עורר סערה בבריטניה, לאחר שהוצגו בו תמונות של קטינים בחדרם. נציב הגנת הפרטיות בבריטניה כריסטופר גרהאם, הזהיר בעקבות הדיווח ברשת BBC כי "זו אחריות ההורים להגדיר סיסמה ראויה לגישה מרחוק, ולא לחשוף את ילדיהם לסכנות". גרהאם אמר כי ייצור קשר עם הרשויות ברוסיה על מנת להשבית את האתר.