ענקית המסחר מסין שתכבוש את העולם: "עליבאבא" גייסה 21.8 מיליארד דולר בוול סטריט

פעם עלי באבא היה שם של אגדת אלף לילה ולילה - היום זה השם הכי חם בשוק ההון העולמי: חברת ענק סינית ביצעה הנפקה ראשונה בוול סטריט וגייסה 21.8 מיליארד דולר. מדובר באחת משלוש ההנפקות הגדולות בהיסטוריה של הבורסה בניו יורק

הענק הסיני שמאיים לכבוש את העולם: חברת "עליבאבא" הנפיקה הלילה (ו') בוול סטריט לפי מחיר של 68 דולר למניה ובכך גייסה 21.8 מיליארד דולר. מדובר באחת משלוש ההנפקות הגדולות אי פעם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בכך מקבלת חברת הענק הסינית שווי שוק של כ-168 מיליארד דולר, מעל חברות ענק אמריקניות כמו וולט דיסני ובואינג.

"עליבאבא" היא פירמידת חברות אינטרנט סינית. ליבת העסקים שלה מחברת בין צרכנים ליצרנים בכל העולם וסביבה גלקסיה של האתרים שכוללים את האתר הקמעונאי "עלי אקספרס" שמוכר היטב לישראלים, שירות התשלומים "עליפיי" שמקביל ל"פייפאל", אתר שדומה לאיביי - זירה של מכירות פומביות ואתר להשוואת מחירים שדומה ל"זאפ". 80% מכל מה שנמכר בסין באינטרנט עובר דרכה - וסך המכירות הגולמי שלה חצה את 300 מיליארד הדולרים בשנה.

בראש הפירמידה הזו עומד ג'ק מא, בן 49 עם תווי פנים ייחודיים למדי. מא צפוי להיות שם גדול - כמו מארק צוקרברג, ביל גייטס, ג'ף בזוס, ריצ'רד ברנסון ואחרים.כדי להבין את ממדיה העצומים של החברה, צריך היה להיות בחדר הבקרה שלה ב-11 בנובמבר, יום הקניות הגדול של הרווקים בסין: מחאו שם כפיים למיליארדים שנכנסו באותה יממה, כאילו הסתכלו על חללית סינית שנחתה על הירח. ומאז, עליבאבא צלחה יפה גם את המעבר מקניות שנעשות דרך המחשב הנייח - לקניות דרך הסמארטפון.

מיליוני משקיעים רק מחכים להתנפל על "עליבאבא"

במזרח הרחוק מעריכים שמיליוני משקיעים, כולל מוסדיים, פינו לעצמם הון עתק נזיל כדי להתנפל על "עליבאבא". ספר ההזמנות נסגר אתמול, מחיר ההזמנה הסופי להנפקה ייקבע בשעות הקרובות - ומחר אחר הצהריים צפוי להתחיל המסחר. כך יוכל כל אחד לקנות חלק מ"עליבאבא", לטוב או לרע - השליטה תישאר בידי מר מא.

ולמי שתהה למה "עליבאבא"? מא מסביר שזה שם שקפץ לו בראש בבית קפה. איש עסקים שעוזר לכולם. 40 השודדים נשארו אצלו מחוץ לעסק, ואולי לצלצול תחילת המסחר ביום שישי, מא יוסיף את הקריאה המתבקשת - שומשום, היפתח!