מומחה לאסטרופיזיקה: "אסטרואיד בגודל של בית? קטן מדי"

כלי התקשורת בכל רחבי העולם דיווחו בסערה על האסטרואיד הענק שעתיד לחלוף מעל שמי כדור הארץ במרחק של 34 אלף קילומטרים בלבד. אולם מומחה לאסטרופיזיקה מהאוניברסיטה העברית מרגיע: האסטרואיד קטן יחסית, אין סיכוי סביר שהוא יפגע בכדור הארץ, וגם אם הייתה סכנה כזאת - הטכנולוגיה הייתה מסוגלת למנוע אותה

אילוסטרציה (FOX NEWS)

מדענים מסוכנות החלל האמריקנית ומומחי חלל רבים ברחבי העולם מצפים בקוצר רוח לאסטרואיד שיחלוף הערב (ראשון) מעל פני כדור הארץ. על פי דיווחים, גודלו המשוער של האסטרואיד הוא כגודלו של בית ממוצע, אולם משיחה של חדשות 2 Online עם הד"ר עמרי ונדל, מומחה לאסטרופיזיקה ממכון רקח לפיזיקה שבאוניברסיטה העברית בירושלים, עולה כי מדובר באסטרואיד קטן יחסית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כמה אסטרואידים כאלו עוברים בחלל, ובאיזו תדירות?

"רוב האסטרואידים מרחפים להם במרחק בטוח אי שם בין מאדים לצדק, ויש מיליונים כאלו ואפילו יותר. לא כולם מתועדים, אבל הגדולים שבהם כן. מה שמדאיג אותנו ועולה לכותרות, אלו האסטרואידים שמתקרבים לכדור הארץ. יש להם מסלול שמביא אותם מדי פעם לחתוך את כדור הארץ, ופעם בהרבה זמן קורה שגוף כזה מתקרב מאוד. אם כי קרוב מאוד זה גם מיליון קילומטר. הגוף הנוכחי שאמור להתקרב הערב יהיה בקרבה הרבה יותר גדולה מאשר בדרך כלל - 34 אלף קילומטר מכדור הארץ".

האם נוכל לראות את האסטרואיד הערב חולף בשמי כדור הארץ?

"לא. האסטרואיד הזה קטן מדי. אם הוא היה עובר דרך האטמוספירה - דבר שהיה עלול להיות הרבה יותר מדאיג - הוא היה מתחמם ואז אפשר היה לראות אותו. במצב הנוכחי אפשר יהיה לראות את האסטרואיד רק עם טלסקופ מקצועי, כי הוא קטן מדי".

גודלו של האסטרואיד הוא כגודלו של בית ממוצע. זה קטן מדי?

"ביחס לאסטרואידים אחרים, כן. האסטרואידים האחרים יכולים להגיע לקוטר של עשרות ומאות קילומטרים. פעם אפילו היה אסטרואיד בקוטר של קילומטר. העצם הנוכחי יחלוף בשמי ניו זילנד, ושם אפשר היה לראות אותו אם הוא היה עובר שם קצת לפני עלות השחר או אחרי שקיעת החמה".

עד כמה פגיעת אסטרואיד יכולה באמת להיות מסוכנת?

"תלוי בגודל העצם הפוגע. אסטרואיד בגודל 20 מטר לא נחשב לעצם גדול, אבל אם תשווה אותו לגודל של רקטה של חמאס שאורכה מגיע לעשרות סנטימטרים בלבד, תבין שהעוצמה שלו היא מוכפלת הרבה יותר. עוצמת הפגיעה שלו משמעותית יותר גם בגלל המהירות שלו - כ-20 קילומטר בשנייה. אם אסטרואיד כזה פוגע באזור מיושב, הוא יכול להחריב עיר קטנה. אם הוא פוגע בשטח בלתי מיושב או בים, הסכנה פחות גדולה".

הטכנולוגיה של היום מאפשרת לנו להימנע מהסכנה הזאת?

"היום קיים פחות סיכוי להיפגע מאסטרואידים מאשר לפני 30 או 40 שנה, כי קיימת תכנית רחבת מימדים של מעקב אחר הגופים האלו. הגוף שיחלוף מעלינו היום הוא קטן מאוד, ולכן גילו אותו רק לפני שבוע. אבל אסטרואידים גדולים יותר ניתן לגלות שנים לפני שהם מגיעים לכדור הארץ. לכן, בתאוריה יש מה לעשות כדי להסיט אסטרואיד שכזה ממסלולו".