מנכ"לית פייסבוק ישראל: "המדינה מרוויחה מפייסבוק"

כשחושבים על פייסבוק עולה לראש אדם אחד: מארק צוקרברג. אבל הרשת החברתית שרואה חשיבות בשוק הישראלי, רוצה שבארץ יהיה לה פרצוף אחר, וממנה מנכ"לית לשלוחה כאן. בריאיון ראשון לחדשות 2 היא מספרת על ההשקעות הבאות של פייסבוק בארץ, על העתיד, ומסבירה למה החברה לא משלמת מסים

כשנודע שפייסבוק מחפשת מנכ"ל בישראל, כל התעשייה סערה. המון אנשים רצו את התפקיד הזה, אבל רק אחת זכתה בו - עדי סופר תאני. למה דווקא היא? "קצת מביך לשאול אותי למה דווקא אני", השיבה סופר תאני בריאיון ראשון לחדשות 2. "אני חושבת שהתגובה שלי להזדמנות הייתה כנראה מאוד שקופה. לא הייתי קולית, הייתי נרגשת ורציתי את התפקיד - אני מניחה שזה חלק מהעניין".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סופר תאני מונתה לנהל את פייסבוק בישראל, אך היא עדיין לא פגשה את מייסד הרשת החברתית, מארק צוקרברג ואפילו לא שוחחה עימו בטלפון או בסקייפ. היא בת 43 ומאחוריה שורה של תפקידים בכירים.

בין היתר היא הייתה מנכ"לית רשתות בתי הספר קידום, וול סטריט, ואף כיהנה כמנכ"לית חטיבה באתר ההימורים 888. בשנים האחרונות הייתה סופר תאני יושבת ראש הסטארט אפ "ג'ינג'ר" המפתח טכנולוגיה לתיקון שגיאות כתיב, ובמקביל השקיעה במיזמים נוספים.

ובכל זאת, כשהתפרסם דבר המינוי, רוב התגובות בטוקבקים התייחסו למראה שלה - והרבה פחות לרקורד המקצועי. אלא שסופר תאני בחרה שלא להיעלב. "קודם כל, אישה לא נעלבת כשמתייחסים למראה שלה - גם אם היא תגיד שכן, סליחה", היא הצהירה. "אבל לא, זה טוקבקים, זה בסדר".

"אישה לא נעלבת כשמתייחסים למראה". סופר ת (חדשות 2)

"פייסבוק מתייחסת ברצינות להזדמנויות שיש כאן"

לפני כשלושה חודשים הודיעה פייסבוק על התפקיד החדש, שאויש על ידה לראשונה והיעד היה ברור: להגדיל את היקף הפעילות של הרשת החברתית בישראל, וזה אומר בעיקר לגרום לעוד עסקים לשלם לפייסבוק עבור פרסומות. במקביל, תנסה סופר תאני לעזור לפייסבוק - שכבר קנתה שלושה מיזמים ישראלים - למצוא כאן הזדמנויות עסקיות נוספות. "פייסבוק הראתה שהיא מתייחסת לשוק ולהזדמנויות שיש כאן ברצינות", היא טענה. "אני מקווה שיגיעו עוד בעתיד".

אבל מי שקיווה שהמינוי של מנכ"לית ישראלית לפייסבוק יביא גם לשינוי במדיניות תשלומי המס שלה - יתבדה. כיום, פייסבוק לא משלמת מס עבור הכנסות העתק שלה מפרסום של עסקים ישראלים ברשת החברתית. בדומה לגוגל, הפעילות המסחרית של החברה רשומה מחוץ לישראל ולכן, על פי חוק, היא פטורה ממס.

זה לא עומד להשתנות. לטענתה של סופר תאני, פייסבוק אולי לא מכניסה לקופת המדינה כספי מסים, אבל היא מביאה לישראל לא מעט רווחים. "אני חושבת שהמדינה מרוויחה המון מקיומן של חברות הענק האלו בישראל, אלו חברות שמובילות את העולם", היא אומרת.

זה לא סוד שיש לא מעט אנשים שחושבים שפייסבוק לא תישאר איתנו עוד הרבה זמן. סופר תאני חושבת שהם טועים. "אני חושבת שפייסבוק פה להרבה זמן והיא רחוקה מלמצות", טענה המנכ"לית הישראלית של הרשת החברתית המצליחה. "אני חושבת שיש עוד המון דברים שפייסבוק תביא לעולם בשנים הקרובות וזה מרגש להיות כאן ולראות את זה, ובטח לקחת בזה חלק".