צפו: תיעוד נדיר של סערה על פני השמש

חללית צילום שיצאה בשליחות נאס"א למשימת מחקר לבחינת מערכת השמש הצליחה לגמרי במקרה לתעד התפרצות מגנטית על החמה. מדובר בתיעוד ראשון במסגרת המחקר ששם לעצמו למטרה להבין את סודותיה של השמש - הכוכב שבזכותו התפתחו החיים על פני כדור הארץ

תמונות נדירות של סערה מגנטית שהתרחשה על פני השמש בתחילת חודש מאי נקלטו על ידי סוכנות החלל האמריקנית ומאפשרות לאסטרונומים להבין קצת יותר טוב את פעילות הכוכב. על פי נאס"א, מדובר בהתפרצות ופליטה של גזים וחלקיקים מהשמש לחלל, כשהחלקיקים הלוהטים פורצים במהירות של כמעט שני מיליון קילומטרים לשעה מחוץ למעטפת השמש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בנאס"א מסבירים שהיה להם מזל גדול בכך שהצליחו לתעד את הסערה הזו על השמש. זאת מכיוון שלתופעה הזו אין סימנים מקדימים והמצלמות היו מכוונות למיקום המדויק שבה התרחשה ההתפרצות לגמרי במקרה.

רכב החלל שקלט את ההתפרצות הוא IRIS - חללית ששוגרה לפני שנה במטרה לצפות בתנועת החומר על פני השמש. החוקרים בפרויקט מנסים לענות על שאלות שמעסיקות מדענים ופיזיקאים מאות שנים, כגון כיצד נוצרת האנרגיה של השמש, כיצד נעים החלקיקים על פני השמש, כיצד הם מתחממים למיליון מעלות וכיצד הם משפיעים על כדור הארץ.

על סיפון החללית מותב טלסקופ המתעד את פני השמש בעזרת קרניים אולטרא סגולות הבוחנות רק אחוז אחד משטחה של השמש. לכן בנאס"א מאוד מתלהבים מתיעוד הזה.