קרן הלייזר שיכולה להאזין לכל אחד

ראיתם אנשים מדברים בקצה הרחוב ואמרתם לעצמכם - "הלוואי והייתי יכול לשמוע מה הם אומרים?" בקרוב נוכל להיות זבוב על הקיר: מכשיר חדש מאפשר להאזין לשיחות אישיות ולשיחות טלפון ממרחק של לא פחות מ-400 מטר. המרוויחים: גורמי הביטחון, שיוכלו לנטר שיחות מרחוק. מי יפסיד? כל מי שהפרטיות חשובה לו

כשמתנהלת שיחה תמימה בין שני אנשים ברחוב, אין להם סיבה לחשוד שמישהו מאזין להם. אבל יש מי שיכול לצפות בהם ולקלוט את כל מה שהם אומרים גם ממרחק של מאות מטרים. לא מדובר במיקרופון שנשתל סמוך אליהם וגם לא בפריצה למכשיר הסלולריים שלהם, אלא בקרן לייזר המאפשרת לצותת לשיחות בין בני אדם ולשיחות טלפון גם ממרחק של לא פחות מ-400 מטרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"פיתחנו מערכת של לייזר עם מצלמה שבודקת את הרעידות ממרחק ומשדרת תנודות אותן אפשר לתרגם ולהבין קול אנושי", מסביר פרופ' זאב זלבסקי, מהפקולטה להנדסה, המרכז לננו טכנולוגיה באוניברסיטת בר אילן, חבר מצוות המפתחים של הקרן המתוחכמת. "הקרן נושאת את התנודות שמייצר הקול שלנו, והופכת אותן לקול שניתן לפענח ולהבין ממרחק גדול".

שירותי ביטחון בישראל ומחוצה לה יכולים למצוא שימוש רב במערכת כזו. האם שירותי הביטחון הישראליים יצרו איתו קשר? המפתח טוען שהוא מנוע מלהגיב.

עד 400 מטר (חדשות 2)

אבל הפיתוח אינו נועד רק לצרכים ביטחוניים. המערכת מאפשרת ניטור מרחוק של מדדים רפואיים, החל מפעימות לב, נשימות, לחץ דם, חמצן בדם וריכוז של כימיקלים אחרים בדם.

בעולם שאין בו מקום להסתתר, יכול להיות שהקרן היא עוד שלב באיבוד הפרטיות שלנו, ומצד שני הפיתוח הזה נותן אפשרות לסכל טרור ואולי גם להציל חיים.