בדרך להנפקה: החברה הישראלית היקרה בהיסטוריה?

ההייטק הישראלי שוב עושה את זה. חברת מובייל איי שמייצרת מערכות התראה אלקטרוניות מפני תאונות דרכים, עומדת לצאת להנפקת ענק בוול-סטריט. שווי החברה, על פי ההערכות, כבר נוסק ל-5 מיליארד דולרים וחברות הרכב הגדולות בעולם כבר אימצו את הטכנולוגיה הזו שעשויה להפחית בצורה משמעותית את מספר תאונות הדרכים

החברה הישראלית היקרה בהיסטוריה? אם שום דבר לא יבלום אותה ברגע האחרון, עד סוף שנת 2014 תוכיח חברת Mobileye פעם נוספת שלא חייבים אקזיט נוצץ כדי להצליח. החברה, כך על פי ה"וול סטריט ג'ורנל", מתכוונת להפוך לציבורית בבורסת הנאסד"ק של ניו-יורק לפי שווי של עד 5 מיליארד דולרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

Mobileye מפתחת ומייצרת מערכות התרעה מפני תאונות דרכים, או במילים אחרות מעניקה למכוניות שלנו את היכולת לראות. מצלמה מיוחדת מצלמת את הדרך ויודעת להבחין בין בני אדם למכוניות. בשעת סכנה המערכת נכנסת לפעולה, יודעת להתריע בפני הנהג ואפילו לבלום את הרכב. המערכת יודעת גם לזהות סטייה לא מתוכננת מהנתיב, או תמרורים, ולהתריע כאשר הנהג לא מציית להם.

מספר יצרניות רכב גדולות כבר אימצו את הטכנולוגיה. היו גם הצעות לרכישת החברה שנדחו, וכעת ברור מדוע. ב- Mobileye מאמינים שהם יכולים לגדול כחברה עצמאית למרות, ואולי בגלל שמרכז הפיתוח נמצא בארץ, בירושלים.

יזהר שי, יזם ומשקיע הון סיכון אומר כי "ההנפקה הצפויה מאפשרת ל- Mobileye להרחיב את הפריסה שלה ברחבי העולם ולהעמיק את החדירה שלה לשווקים חדשים, ובמקביל להמשיך את פיתוח המוצרים".

אפילו הנשיא אובמה זכה להתרשם מהטכנולוגיה בביקורו האחרון בישראל, כאשר מייסד החברה זיו אבירם הציג בפניו את הטכנולוגיה אותה פיתחה החברה.

סביר להניח כי מה שהיה עד לא מזמן בגדר פריווילגיה לעשירים בלבד שיכלו להרשות לעצמם את מכוניות היוקרה בהן שולבה הטכנולוגיה, יהפוך לסטנדרט שישולב כמעט בכל מכונית ויעזור להגביר את מידת הביטחון שאנו חווים בדרכים.