התגלית האסטרונומית- "הד מהמפץ הגדול"

אתמול נודע כי מדענים אמריקנים מאוניברסיטת הארוורד הצליחו למצוא עדויות ראשונות למפץ הגדול. כיצד הגילוי ישפיע עלינו? ומה עוד דרוש על מנת להוכיח את המפץ הגדול מעבר לכל ספק? ד"ר עמרי ונדל מהאוניברסיטה העברית השיב לשאלותינו

צעד גדול לאדם? הטלסקופ (AP)

המפץ הגדול ואנחנו: חוקרים מאוניברסיטת הרווארד דיווחו אתמול כי מצאו עדויות ראשונות מהמפץ הגדול שאירע לפני כ-14 מיליארד שנה. מהי משמעות הגילוי? וכיצד הוא ישפיע על חיינו? ד"ר עמרי ונדל, ממכון רק"ח לפיסיקה באוניברסיטה העברית בירושלים, ניסה לעשות סדר בגילוי המשמעותי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מה למעשה התגלה אתמול? וכיצד? 

התגלו תנודות של גלי גרביטציה, שנוצרו בחלקיק השניה הראשון של המפץ הגדול. התנודות אותרו על ידי טלסקופ של גלי מיקרו המוצב בקוטב הדרומי.

מה עושה הטלסקופ ומה שמו? איך הוא עובד?

התגלית נעשתה על ידי הטלסקופ BICEP-2 המוצב בקוטב הדרומי, בעקבות ניתוח הפולריזציה (קיטוב) של קרינת הרקע הקוסמית. זוהי קרינה בגלי מיקרו המגיעה אלינו מכל העברים, מעין הד מן המפץ הגדול , שנוצרה כ-380,000 שנה לאחר המפץ הגדול והתגלתה לראשונה ב-1965.

כמה זמן לקח לחוקרים לגלות את זה?

צוות הטלסקופ עובד על המחקר הזה שלוש שנים. הם עדיין צריכים לאמת את הממצאים בתצפיות בטלסקופים אחרים, כמו הטלסקופ הלוויני פלנק (PLANK), הצופה גם הוא בקרינת הרקע הקוסמית. אימות כזה עשוי להתקבל תוך מספר חדשים.

מה משמעות הגילוי - איך זה משפיע על חיינו?

גלים אלו נחזו באופן תאורטי והם עשויים לספק הבנה יותר מעמיקה על האינטראקציה בין תורות הקוונטים והיחסות הכללית. חיבור שתי התיאוריות הללו לתורה מאוחדת היא המשימה הגדולה ביותר העומדת בפני הפיסיקה התאורטית במשך כמעט מאה שנים. אלברט איינשטיין עבד על נושא זה עשרות שנים ללא הצלחה.

הגילוי גם נותן לראשונה הוכחה ישירה לתורת האינפלציה - התפשטות מהירה ביותר של היקום בחלקיק השניה הראשון לקיומו, שהוצעה בראשית שנות ה-90.

מה עוד יכול להוכיח את המפץ?

תורת המפץ הגדול הוכחה מעבר לכל ספק לפני עשרות שנים על ידי מספר תצפיות בלתי תלויות. האסטרונום האמריקני אדווין הבל גילה את התפשטות היקום והתרחקות הגלקסיות כבר בשנות העשרים של המאה שעברה. בשנת 1965 החוקרים פנזיאס ו-וולסון גילו את קרינת הרקע הקוסמי ב-1965 (וזכו על תגליתם בפרס נובל בשנת 1978).

עדויות נוספות למפץ הגדול הן השכיחות של האיזוטופים הקלים - הליום 3, דאוטריום וליתיום - שנוצרו בדקות הראשונות אחרי המפץ הגדול. בנוסף, הממצאים של שלושת הטלסקופים הלוויניים, המודדים ומנתחים את קרינת הרקע משנות התשעים ועד היום בדיוק הולך וגדל, מתאימים באופן מושלם לתחזית תורת המפץ הגדול.