ראש מחלקת האסטרונומיה בהארוורד: "עד עתה לא ידענו איך נוצר היקום"

אתמול נודע כי מדענים אמריקנים מאוניברסיטת הארוורד הצליחו למצוא עדויות ראשונות למפץ הגדול. ראש המחלקה לאסטרונומיה באוניברסיטה, פרופ' אבי לייב, מסביר כיצד נחשפה התגלית החדשה וטוען כי היא תשפיע רבות בתחומי המדע והפיזיקה

"לא היה לנו מידע על איך היקום באמת התחיל - עד היום", כך אמר פרופסור אבי לייב, ראש המחלקה לאסטרונומיה באוניברסיטת הארוורד, שחוקריה מצאו עדויות ראשונות מהמפץ הגדול שאירע לפני כ-14 מיליארד שנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מה שידענו על היקום עד עכשיו היה מוגבל לקרינה שאותה אנחנו יכולים לקלוט באמצעים רגילים", הסביר פרופ' לייב. לא הייתה לנו אינפורמציה על איך היקום באמת התחיל עד היום. האינפורמציה הזאת נותנת לנו צוהר לגלות את התנאים שאחראים למה שאנחנו מוצאים היום ביקום".

לטענת החוקר הישראלי, הנתונים שנחשפו מעידים על שהתרחש מאיות בודדות לאחר המפץ. "התגלית היא גילוי של גלי גרביטציה", סיפר פרופ' לייב. "מדובר בהפרעות קטנות במרחב ובזמן, שמתקדמות בצורה חופשית. עד עכשיו הן לא התגלו בצורה ישירה וזאת הפעם הראשונה שגילו אותן. גילו את אותם גלים שנוצרו ביקום המאוד מוקדם - שבריר של שנייה אחרי המפץ הגדול".

"אני לא הייתי מעורב בצורה הניסיונית, אבל אחד הפרופסורים שהובילו את הקבוצה נמצא אצלנו במחלקה", ציין לייב. "הניסוי עצמו נערך בקוטב הדרומי וב-18 השנים האחרונות אותו בחור התנתק ממשפחתו במשך שלושה חודשים בשנה, בלי שיידע אם הוא יימצא משהו בכלל, כי אולי זה לא קיים".

לדברי לייב, לתוצאות החדשות ישנה השפעה רבה על המדע המיושן. "לפני חצי שנה הם הצליחו לאשר את מה שהם רואים באמצעות מספר ניסויים שביצעו", אמר. "יש לזה השלכות בשני כיוונים, אחת בקשר לתנאים המוקדמים של היקום, שעד עכשיו היה בגדר ספקולציה ועכשיו יש עדויות תצפיתיות. אך ישנן עוד השלכות לפיזיקה, כי הפיזיקה שאחראית לגלי הכבידה היא פיזיקה חדשה שאנחנו עדיין לא מכירים".