"השמיים יוחשכו". כשצל כבד יוטל על כדור הארץ

אירוע ליקוי החמה הגדול ביותר ב-16 שנים האחרונות יתרחש בעוד פחות מחודש, ב-20 במרס, כשמצפון-מערב אירופה ועד לצפון-רוסיה יתכסו השמיים בעלטה. בישראל אין צורך למהר ולהצטייד במשקפיים מיוחדים: "הליקוי יהיה קטן מאוד יחסית"

ליקוי חמה- חוויה שמימית (רויטרס)

בעוד פחות מחודש, ב-20 במרס, זה יקרה - ליקוי החמה הגדול ביותר ב-16 השנים האחרונות מאז 11 באוגוסט 1999. בסוכנות החלל האמריקנית נאס"א מגדירים את האירוע הקוסמי כמצב שבו צל כבד יוטל על כדור הארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ליקוי חמה הוא מצב אסטרונומי שמתקיים כשכדור הארץ, הירח (או גרם שמימי אחר) והשמש נמצאים באותו קו. הפעם, בחלק מערי אירופה, יוסתר אור השמש בשיעור של עד 95% ומפעילי מערכות החשמל מזהירים כי האירוע עלול לגרום להפסקות חשמל בכל רחבי היבשת, שמסתמכת בשנים האחרונות יותר ויותר על אנרגיה סולארית.

על פי נאס"א, הזמן המרבי שבו ייראה ליקוי החמה יהיה שתי דקות ו-47 שניות בנקודה שנמצאת כ-300 קילומטרים ממזרח לאיסלנד בים הנורווגי.

ד"ר סטיב בל מהמרכז האסטרונומי הבריטי, אמר כי "השמיים יוחשכו לחלוטין בכל מקום שבו הירח יסתיר כ-95% מהשמש", באזורים כגון האיים ההיברידיים, איי אורקני ואיי שטלנד השוכנים לחופה המערבי של סקוטלנד.

עם זאת, בישראל אין צורך להצטייד במשקפייים מיוחדים ולמהר לשאת עיניים לשמיים באותו יום, שכן ליקוי החמה לא צפוי להיות בשיאו באזורנו. לדברי יגאל פתאל, יושב-ראש האגודה הישראלית לאסטרונומיה ומנהל מצפה הכוכבים בגבעתיים, "הליקוי יהיה קטן מאוד יחסית לצפון-אירופה. רק כ-6% משטחה של השמש ייראה כמכוסה על ידי הירח".

למרות זאת, חובבי האסטרונומיה שיגיעו למצפה הכוכבים בגבעתיים לא ייצאו בידיים ריקות ויצפו בסרטונים ותיעודים מהאירוע האסטרונומי שיתרחש בשמי אירופה.