זעם ברשת על קריסת וואטסאפ: "פייסבוק אשמים"

שעות ספורות לאחר שקרסה אפליקציית וואטסאפ, גולשים רבים ברחבי העולם מביעים את זעמם על התקלה ומאשימים את הנהלת פייסבוק. "19 מיליארד דולר לא הספיקו כדי למנוע את הקריסה", כתבו הגולשים. "כנראה מארק צוקרברג רכש אותה כדי לגרום לה לא לעבוד"

קריסת וואטסאפ: "פייסבוק אשמים" (חדשות 2)

בשעות האחרונות נרשמת תקלה חמורה ונרחבת באחת האפליקציות הכי פופולריות בעולם. משתמשי "וואטסאפ" מרחבי הגלובוס מגיבים בזעם על התקלה, וטוענים כי מאחוריה עומדת עסקת הענק, במסגרתה רכשה פייסבוק את "וואטסאפ" תמורת 19 מיליארד דולרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"תודה לך, מארק צוקרברג", כתב אחד המשתמשים בטוויטר. "רק כמה ימים עברו מאז קניית האפליקציה על ידי פייסבוק והיא כבר לא עובדת!".

"אני מתנגדת לשימוש באפליקציה הזאת במיוחד לאחר שפייסבוק רכשו אותה וכעת היא קרסה", כתבה גולשת אחרת.

משתמש נוסף טען כי מדובר בתיאוריית קשר, שנועדה למשוך את משתמשי הוואטסאפ בחזרה לרשת החברתית. "האפליקציה אינה מגיבה ולפתע אתה רואה איך כולם נוהרים לפייסבוק", כתב.

"מארק צוקרברג הוציא מילארדים של דולרים על מנת לרכוש את האפליקציה ועכשיו היא מושבתת", זעם משתמש בטוויטר. "נראה כי אפילו 19 מיליארד דולר אינם מספיקים כדי למנוע מאפליקציה לקרוס".

בחברה אישרו כי קיימת תקלה באפליקציה וכי נעשים מאמצים לתקנה. "אנחנו מצטערים, אנו חווים לאחרונה בעיות בשרת. אנחנו מקווים לתקן את התקלה ולחזור בקרוב"‎, נכתב בהודעה שפורסמה.

התקלה האחרונה באפליקציה, הייתה ב-3 בנובמבר בשנה שעברה. בניגוד לתקלות קודמות, שירות ההודעות המיידיות אינו זמין למשתמשים במשך זמן ארוך יותר מהפעם הקודמת.

לפי הדיווחים, מרבים המשתמשים שדיווחו על תקלה מגיעים מהודו, ברזיל, אירלנד וישראל. עוד נטען בדיווחים, כי החברה אישרה לכמה גורמים את קיומה של התקלה ונעשים מאמצים לתיקונה - אך בשלב זה אין צפי לסיום העבודות. 

עסקת הטכנולוגיה הגדולה בהיסטוריה

השבוע הודיעה פייסבוק כי תשלם על רכישת האפליקציה סכום עתק של 16 מיליארד דולר, מתוכם ארבעה מיליארד דולר במזומן, ו-12 מיליארד דולר במניות. בהסכם קיימת גם אופציה לפיה פייסבוק תשלם שלושה מיליארד דולר נוספים במשך ארבע השנים הקרובות.

המניות האופציונליות הן מה שמכונה "מניות חסומות", בהן יזכו עובדי ומייסדי וואטסאפ, אם יישארו לעבוד בחברה ארבע שנים לאחר ביצוע העסקה. מניות חסומות הינן מניות של החברה המוענקות לעובדיה, לאחר תקופת חסימה שנקבעת מראש. מדובר במכשיר תגמול מקובל בחברות אשר חוששות שעובדים רבים יעזבו אותה בעת הענקת אופציות.

הרשת החברתית הודיעה כי אפליקציית וואטסאפ תמשיך לפעול באופן עצמאי ותשמור על שמה, ולא תמוזג אל תוך פייסבוק. כחלק מהעסקה יצורף מייסד ומנכ"ל וואטסאפ יאן קום למועצת המנהלים של פייסבוק.

אפליקצייה פופולארית עם מאות מיליוני משתמשים

לאפליקציית המסרים וואטסאפ יש מעל 450 מיליון משתמשים פעילים, מתוכם כ-70% משתמשים באפליקציה על בסיס יומיומי. נפח ההודעות המועברות באמצעות האפליקציה נמצא בגידול מתמיד מדי יום ומתקרב באופן עקבי לנפח כלל הודעות ה-SMS המועברות בעולם. מדי יום נוספים מעל למיליון משתמשים חדשים לוואטסאפ.

פייסבוק הודיעה כי רכישת האפליקציה הפופולרית תסייע לה בצמיחתה. מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג התייחס לרכישה ואמר: "אני נרגש לעבוד עם צוות וואטסאפ במאמצינו להפוך את העולם לפתוח ומחובר יותר".