הכירו: האפליקציות שהופכות את הבית לחכם

חלום "הבית החכם" שכולו מופעל דרך הטלפון הנייד הלך והתרחק מאיתנו בשנים האחרונות בשל העלויות הגבוהות. אך כעת, שורה של אפליקציות חדשות יכולות להשיב את החלום לחיינו, ולהפוך חלק מהמכשירים לחכמים בלי לקחת משכנתא

כבר שנים מדברים בעולם על מושג "הבית החכם" - מערכת דיגיטלית שתחבר את כל הבית יחד - התאורה, המיזוג האוויר, הטלוויזיה והאזעקה. מערכות כאלה עולות מאות אלפי שקלים אבל יש לא מעט אפשרויות להפוך לפחות חלק מהמכשירים האלקטרונים בבית לחכמים יותר, וישראל, כך נראה, תרמה לא מעט פתרונות מסוג זה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אורי קורת, משכיר דירות לתיירים בתל אביב, ובמקום לחלק להם מפתחות הוא שולח להם קישור לאפליקציה שפותחת עבורם את הדלת. "אני מכניס תיירים בשעות שונות של היוםובעבר הייתי צריך לתת להם מפתח, לפגוש אותם, לחכות להם - היום אני נותן להם את האפליקציה, והם כלל לא צריכים אותי", הוא אומר.

על המנעול החכם של חברת SDS הישראלית אפשר לשלוט גם מרחוק - וכך לעולם לא יקרה שתשכחו את המפתח. "במקרה ויצאת מהבית, ואתה לא זוכר אם נעלת את הדלת או לא, אתה פותח את האפליקציה, מקבל סטטוס מהדלת שנעול, ואפשר להמשיך לעבוד", מסביר נפתלי סדן, סמנכ"ל פיתוח עסקי SDS, מפתחת המנעול החכם.

דוגמא נוספת לדרך שבה האפליקציות הביתיות יכולות לשדרג את חיינו ניתן לראות אצל משפחת עפרוני, שכבר זמן רב לא סובלת מבעיה של אספקת מים חמים. מאז התקינו את הדוד החכם הם יודעים בדיוק כמה מים חמים יש בכל רגע, ויכולים לתכנת את מספר המקלחות הרצוי.

הדוד מצוייד בצג דיגיטלי שמאפשר תכנון ושליטה על המים החמים בבית ודואג שהמקלחת הבאה תחכה בזמן שנקבע מראש. "בכל שלב ביום אני יודעת בדיוק כמה מקלחות נשארו, ועל הדרך זה גם חסכוני", אומרת דפנה עפרוני. "אתה לא צריך לחמם דוד שלם, אלא רק בהתאם למקלחות שאתה צריך".

הבית הופך לחכם (חדשות 2)

בתערוכת האלקטרוניקה השנתית בלאס וגאס הוקדשו גם השנה שטחי תצוגה רבים כדי להדגים איך אפשר להפוך את הבית לחכם יותר. בעתיד הקרוב מאוד נוכל לדבר עם המוצרים החשמליים. כך לדוגמא נוכל לשלוח הודעה למקרר חכם ולשאול אותו מה המוצרים שיש בו והוא יחזור אלינו עם רשימת המוצרים המלאה.

המקרר עשוי לגלות לנו גם מתי פג תוקפו של כל מוצר ואפילו ימליץ על מתכונים. בהמשך נוכל גם לקנות מצרכים חדשים - מתוך המקרר. ויש לו גם אפשרות לקרר משקאות במהירות יחסית: מכניסים אותם למכל הקירור, מפעילים ובאמצעות הטכנולוגיה של LG תוך דקות הם קרירים ומוכנים לשתייה.

המקרר הוא לא היחיד שנוכל לדבר איתו. גם שואבי אבק ומוצרים נוספים יוכלו בקרוב לפעול בלחיצת כפתור - מרחוק. אז עד שכל הבית יחובר לאפליקציה אפשר בינתיים לבחור את המכשירים החביבים עליכם ובלחיצת כפתור, להפוך אותם לחכמים מעט יותר.