האם מל"טים יחליפו שליחים?

מנכ"ל ענקית המסחר המקוון "אמזון" ג'ף בזוס מבטיח - תוך 5 שנים נוכל לרכוש מוצר ברשת והוא יגיע עד הבית בחצי שעה בלבד. את החזון הזה מקווה להגשים החברה באמצעות מל"טים מיוחדים שיספקו את המוצרים לרוכשים במהירות חסרת תקדים

מוצר עד הבית בחצי שעה. אילוסטרציה (דניאל גל)

מנכ"ל ענקית המסחר האלקטרוני "אמזון", ג'ף בזוס תמיד נוהג לחשוב מחוץ לקופסא: בראיון שהעניק לתכנית "60 דקות" של רשת CBS האמריקנית הוא מבטיח - תוך חמש שנים, תוכל החברה אותה הוא מנהל לספק מוצרים עד הבית תוך 30 דקות בלבד באמצעות צי של מל"טים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לא מדובר ברעיון תיאורטי, אלא בתכנית ישימה לחלוטין. בזוס הציג בתכנית אבטיפוס מתפקד של מסוק עם לא פחות משמונה מדחפים. למסוק הלא מאויש יש צבת מיוחדת המסוגלת לשאת חבילות ולהטיל אותן בחצרות בתיהם של הרוכשים.

נכון לעכשיו קיימת הגבלה בארה"ב על השימוש במל"טים לצרכים מסחריים, אך הוראה זו צפויה להשתנות בקרוב. מומחים לתעופה מעריכים כי עד שנת 2015 רשות התעופה האמריקנית, תקבע חוקים מסודרים להפעלה של מל"טים מסחריים, דבר שיאפשר ל"אמזון" לממש את החזון של בזוס.

לצד ההגבלה של רשות שדות התעופה האמריקנית, הרעיון השאפתני עשוי לסבול מקשיים טכניים. המל"טים הפרטיים שקיימים היום בשוק, מסוגלים לשאת קילוגרמים בודדים ולהישאר באוויר למשך 15 דקות בלבד. כלומר, עם צי המטוסים שקיים היום בשוק, לא יהיה ניתן לספק מוצרים לציבור אפילו לא בעיר קטנה.

אבל הנתונים הללו לא מרתיעים את חברת "אמזון", שם מאמינים כי יצליחו להתמודד עם שני המכשולים הללו בטווח הארוך. המשמעות של הדבר היא שיום אחד, אולי בעתיד הלא רחוק, נוכל למשל להזמין חולצה, להיכנס למקלחת - וכשנצא תמתין לנו החולצה חדשה מוכנה ללבישה.