ראש בראש: פלייסטיישן 4 נגד האקס בוקס וואן

ההשקות האחרונות לדגמים החדשים של הפלייסטיישן והאקס בוקס חשפו זירה מדממת במיוחד. כל קונסולת משחקים יקרה מתיימרת להיות הטובה ביותר, עידו סולומון בדק מי המנצחת בדו קרב והאם כדאי בכלל לחכות עם ההוצאה הזו?

התקופה האחרונה נחשבת לסוערת במיוחדת לגיימרים ברחבי העולם. לפני קצת יותר משבוע השיקה סוני את קונסולת המשחקים החדשה שלה - הפלייסטיישן 4, כשבע שנים לאחר השקת הקונסולה הקודמת, ודיווחה על מכירות של יותר ממיליון יחידות בתוך יממה. ביום חמישי האחרון הצטרפה גם מיקרוסופט לחגיגה כשהשיקה את ה-xbox one שלה ודיווחה גם היא על מכירות של יותר ממיליון יחידות תוך 24 שעות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שתי ההשקות הנוצצות מגיעות דווקא בתקופה של ירידה בפופולאריות של קונסולות המשחקים. בין השנים 2008 ל-2012 הצטמק השוק הזה ב-32% ל-13.3 מיליארד דולר, ויש לכך כמה סיבות טובות. הראשונה והבנאלית היא שלא היה לחברות הטכנולוגיה הרבה מה לחדש בתחום. לא היו קפיצות מדרגה משמעותיות מבחינה טכנולוגית שהצדיקו קונסולה חדשה.

במקביל, הוצף השוק באינספור אפליקציות משחקים בסמארטפון ובטאבלטים, חינמיות או בתשלום סימלי. זאת אמנם לא אותה חוויה, אבל הניידות והאפשרות לקבל משחקים בזול או בחינם ולשחק איתם בכל מקום - כבשה לא מעט גיימרים. עכשיו מבקשות שתי החברות להחזיר עטרה ליושנה וכדי להגביר את ההתלהבות משיקות את הקונסולות החדשות שלהן במועד סמוך אחת לשנייה.

באופן לא מאוד מפתיע, רוב הפי'צרים דומים בשתי הקונסולות: כמעט אותו מעבד, גודל זיכרון, נפח אחסון, ונגן. הבקר כמובן שונה ומי שכבר התרגל לבקר של אחת החברות יעדיף להמשיך איתה. המעבד הגראפי של הפלייסטיישן 4 חזק יותר - אם כי לא באופן משמעותי; מספר המשחקים שאפשר כבר עכשיו לקנות לקונסולה החדשה גדול יותר באקס בוקס - אבל גם זה פער שיצטמצם עם הזמן.

ההבדל המשמעותי ביותר נרשם במצלמת הקינקט - במקרה של מיקרוסופט הוא חלק בלתי נפרד מהחבילה, מה שמייקר את המוצר. בפלייסטיישן זאת אופציה שתשדרג את חווית המשחק בחלק מהמקרים ועבור משחקים אחרים היא פשוט לא רלוונטית.

ובשורה התחתונה, המחיר: הפלייסטיישן 4 זול ב-100 דולר מהאקס בוקס וואן - אבל לא כולל את הקינקט.

האם לרוץ לקנות את הפלייסטיישן?

לא בהכרח כדאי להיות ראשונים. ראשית, בשלב זה אף אחת מהקונסולות עדיין לא הגיעה לישראל. זה אמנם רק עניין של שבועות ספורים אבל מי שרוצה להיות ראשון צריך לדאוג לייבוא מחו"ל, או להזמין עצמאית מהאינטרנט. מעבר לזה לא מעט משתמשים דיווחו על תקלות, בשתי הקונסולות החדשות, שסביר להניח שיתוקנו עם הזמן.

ועדיין, יכול להיות מאוד שכדאי לחכות עם הקניה. לפי אתר buzzfeed, בממוצע רק ארבע שנים לאחר שקונסולה יוצאת לשוק היא מגיעה ל"תור הזהב" שלה - הן מבחינת המחיר והן מבחינת היצע המשחקים. החשבון אם כך פשוט, ככל שעובר הזמן מחירן של הקונסולות יורד והיצע המשחקים עולה.