נשיונל ג'יאוגרפיק "מחקה" את ישראל

הארגון הבינלאומי הוותיק פרסם בסוף השבוע תמונה של הצלם רוברט קלארק, שצולמה ככל הנראה בנתב"ג ונשאה את הכיתוב: "היעד הבא - ישראל". אלא שמספר תגובות אנטי-ישראליות הביאו את עורכי העמוד להסיר את התמונה ולהעלותה מחדש תחת כיתוב אחר. נשיונל ג'יאוגרפיק: "הכיתוב תוקן לאחר שקיבל תגובות לא רלוונטיות"

התמונה הערוכה (אינסטגרם)

ארגון החקר הבינלאומי "נשיונל ג'יאוגרפיק" העלה בסוף השבוע האחרון לרשת החברתית אינסטגרם סרטון קצר המציג מדרגות נעות, שצולם ככל הנראה בנמל התעופה בן גוריון ונשא את הכיתוב: "היעד הבא - ישראל". אלא שחלק משלושה מיליון העוקבים שיש לארגון החליט להעלות תגובות אנטי-ישראליות לפוסט. כתוצאה מכך, החליטו האחראים על החשבון של "נשיונל ג'יאוגרפיק" ברשת החברתית לערוך את התמונה מחדש ולהוריד ממנה את התיוג "ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אחד העוקבים תקף: "ישראל היא רוצחת. פלסטין עוד תהיה שלנו. זה נגנב מאיתנו. מה שנגנב לעולם לא יישאר אצל הגנבים". הוא לא היה היחיד. גם גולש אחר החליט להכחיש את קיומה של מדינת ישראל. "אין מדינה כזו, יש מחלה כזו", כתב, יחד עם עשרות תגובות בעלות אופי דומה.

"נשיונל ג'יאוגרפיק ערכו התמונה" (אינסטגרם)


זמן קצר לאחר פרסום התגובות החליטו בארגון להסיר את הסרטון והעלו אותו מחדש, אלא שהפעם עם כותרת שונה: "אני מבלה רבות בנמלי תעופה".

"מה הסיפור עם הסכסוך הישראלי-פלסטיני?"

אלא שהדבר הצית דיון סוער חדש. מספר עוקבים הגיבו בבלבול לעריכת התמונה. "מה היה הפוסט המקורי?", כתבה אחת מהם, ואחר שאל בתמיהה: "מה הסיפור עם הסכסוך הישראלי-פלסטיני? בסך הכל מדובר במדרגות נעות עם אורות מגניבים".

גולשים האשימו: "זו צביעות" (אינסטגרם)


"הייתם צריכים להשאיר את הכותרת כפי שהייתה", תקפה עוקבת אחרת את החלטת הארגון לערוך את התמונה. "זו הייתה האמת, ואם אנשים מסוימים לא מקבלים זאת, זו הבעיה שלהם. אנשים צריכים להתמודד. אתם רק עושים את עבודתכם".

הארגון מתהדר בשני עמודי פייסבוק רשמיים המונים קרוב לשבעה מיליון חברים כל אחד, חשבון טוויטר עם 26 מיליון עוקבים, חשבון יוטיוב עם שלושה מיליון מנויים וחשבון תמונות מרהיב באינסטגרם בעל למעלה משלושה מיליון עוקבים.

מ"נשיונל ג'יאוגרפיק" נמסר בתגובה כי "מדיניות הארגון הינה לא להסיר הודעות ותגובות מחשבונות המדיה החברתית, למעט במקרים בהם הערות מפרות את הנחיות הקהילה או תנאי השימוש של הרשת החברתית".

עוד צוין כי "לצלמי נשיונל ג'יאוגרפיק" ניתנה הרשאה לפרסם תמונות בחשבון האינסטגרם הרשמי של הארגון. במקרה המדובר הצלם רוברט קלארק פרסם תמונה בעת שהיה בשליחות. כיתוב התמונה: 'היעד הבא - ישראל' תוקן על ידו לאחר שקיבל מספר לא מבוטל של תגובות לא רלוונטיות".