נשיקה היא דרך למציאת זיווג מתאים

מחקר חדש שבוצע במחלקה לפסיכולוגיה חברתית של אוניברסיטת אוקספורד קובע: בני האדם משתמשים בנשיקה על מנת לקבוע האם בן הזוג הפוטנציאלי מתאים לקשר ארוך טווח או להיכרות חולפת. כמו כן, גילו החוקרים שעבור הנשים הנשיקה היא משמעותית הרבה יותר מאשר עבור הגברים

הנשיקה. מאפשרת לנו לבחור בני זוג (AP)

מחקר חדש שבוצע באוניברסיטת אוקספורד שבבריטניה קובע: הנשיקה עוזרת לבני האדם לאתר את השותף המתאים לחיים. אך לא רק, כאשר כבר נמצאים בקשר, טוענים החוקרים שהנשיקה עשויה לגרום לבן או בת הזוג לרצות להמשיך ולהישאר בו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הנשיקה ביחסים הזוגיים בין בני אדם היא מאוד שכיחה, בכל צורה ובכל חברה או תרבות הקיימת על פני כדור הארץ", מסביר רפאל וולודרסקי מהמחלקה לפסיכולוגיה חברתית באוקספורד. "יש גם נשיקות אצל קופי אדם, שימפנזים ובבונים, אבל הנשיקות שלהם הן הרבה פחות אינטנסיביות ומתרחשות לעיתים נדירות בלבד".

מן הדברים של וולודרסקי עולה שהנשיקה היא במידה רבה ייחודית לאדם. "אנחנו עדיין לא בטוחים מדוע הנשיקה היא כה נפוצה בקרב האנושות או מה הן כל המטרות שלה", מסביר וולודרסקי.

לכן, על מנת להבין יותר את תפקידה של הנשיקה ביחסים שבין בני אדם, וולודרסקי חבר לפרופ' רובין דנבר והשניים פתחו במחקר. במחקרם נשאלו למעלה מ-900 בוגרים על משמעותה של הנשיקה עבורם הן בקשרים ארוכי טווח והן בקשרים קצרים.

עד כה המחקר הפסיכולוגי של הנשיקה, הניב שלוש תיאוריות המנסות להסביר את תפקידה. הראשונה אומרת שתפקיד הנשיקה הוא להעריך באופן כלשהו את האיכות הגנטית של בני זוג פוטנציאלים. השנייה גורסת כי תפקידה של הנשיקה הוא העצמת המשיכה והגירוי המיני ולבסוף השלישית מאמינה שתפקידה של הנשיקה הוא להוות אמצעי המקשר בין בני זוג ומעודד המשכיות של הקשר בינם. "רצינו לראות איזו מבין התיאוריות הללו עומדת במבחן המציאות", אומר וולודרסקי.

תוצאות המחקר הראו כי נשים רואות בנשיקה כחשובה יותר לקשר מאשר הגברים. כמו כן, גברים ונשים שראו עצמם כמושכים יותר מהממוצע, גם ראו בנשיקה אמצעי חשוב לקשר במידה רבה יותר מהשאר.

תוצאות אלו עומדות בהתאם למחקרים קודמים שהראו כי בשל העובדה שנשים צריכות להשקיע הרבה יותר מאשר הגברים בכל הקשור להעמדת צאצים - ההריון אורך תשעה חודשים והנקת התינוק לפעמים נמשכת שנים, נשים נוטות להיות הרבה יותר סלקטיביות כאשר הן בוחרות את בן הזוג. כך גם בני אדם מושכים יותר, הם בעלי פריווילגיה להיות יותר בררנים בכל הקשור למציאת בן או בת הזוג.

תהליך בחירת בני הזוג - מורכב מאוד

"בחירת שותפים לחיים ותהליך החיזור הם מאוד מורכבים בבני האדם", אומר פרופ' דנבר. "הם כוללים שורה ארוכה של הערכות, השערות ושאלות. ככל שמתקדמים בקשר בחינת התאמת בן הזוג נעשית מהותית יותר וכאן נכנס תפקידה של הנשיקה".

לפי מחקרים רבים בני אדם הם מאוד טובים בלמקם את עצמם "בשוק הזיווג", או במילים אחרות - אנשים יודעים מה הם שווים ולכן מרשים לעצמם להיות יותר בררנים במציאת השותפים לחיים.

הממצא המהותי החדש שהתגלה במחקר של חוקרי אוקספורד הוא כי הנשיקה מהווה כלי חשוב באמצעותו בני האדם מבצעים את ההערכה של בן הזוג הפוטנציאלי. דרך הנשיקה מצליחים בני האדם להחליט; האם השותף מתאים להיות שותף לחיים או רק היכרות חולפת.

המחקר פורסם בשני מגזיני מחקר חשובים: Archives of Sexual Behavior ו - Human Nature.