תופעה: ה"קנדי קראש" - האופיום להמונים של שנת 2013

אם גם אתם תקועים כרגע במשחק הממכר "קנדי קראש" ומנסים לקבל עוד חיים, אתם לא לבד: מיליוני אנשים כבר מכורים למשחק, שמוגדר כאחד המשחקים המצליחים ביותר בהיסטוריה של הסמארטפון. החברה שפיתחה את המשחק עומדת לגזור קופון ולצאת להנפקה - והמכורים הולכים ומתרבים. "אפסיק כשאמות", הודתה אחת המכורות ללהיט

חשבתם שרק אתם מכורים לסוכריות הצבעוניות בסמארטפון? חישבו שוב. ה"קנדי קראש" הוא אחד המשחקים המצליחים בהיסטוריה הקצרה של הסמארטפונים. מיליונים בעולם כבר התמכרו ומשחקים בכל מקום, ויותר מ-180 אלף מורידים ומתקינים אותו מדי יום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זה מאוד מביך - אני משחקת תמיד. רק כשאני נוהגת אני לא משחקת, וכשאני מתקלחת אני לא משחקת. כשאני רדומה במיטה אני גם משחקת, ורק כשאני ישנה לגמרי אני מפסיקה", מתוודה מיכל שם טוב. שם טוב היא אישה עסוקה - שדרנית רדיו, סטנדאפיסטית, נשואה ואמא לשני ילדים. אבל מבחינתה, כל החיים צריכים להשתלב בין הסוכריות. מתי היא תפסיק? "כשיסתיימו לי השלבים, ואז אני אמות. מאוד פשוט".

אם זה נשמע לכם מוזר ומוגזם, או שאתם לא מבינים את ההתלהבות - כנראה שאתם מכוכב אחר. ה"קנדי קראש" הוא האופיום להמונים של שנת 2013. מדובר לטובת מי שבכל זאת נחת הרגע ממאדים, נסביר: מדובר במשחק פשוט, נטול כל חידוש. המטרה במשחק היא להתאים סוכריות באותו צבע עם משימות משתנות בכל מסך ודרגות קושי עולות.

"כשייגמרו השלבים, אני אמות". מיכל שם טוב (חדשות 2)

למרות שהמשחק חינמי, "קנדי קראש" מכניס מדי יום לפי ההערכות יותר מ-800 אלף דולר - כמעט 290 מיליון דולר בשנה. את המשחק מקבלים בחינם, אבל כל משתמש מקבל 5 פסילות. אחריהן צריך להמתין חצי שעה לחיים חדשים. אחרי שנגמרות הפסילות, מתחילים לזרום המזומנים - האפליקציה מציעה לקנות בונוסים, פסילות ומעבר בין שלבים.

אחד המפתחות להצלחת המשחק הוא ריבוי הפלטפורמות. אפשר להתחיל לשחק במחשב בפייסבוק, לעבור לטאבלט ולהמשיך בסמארטפון. ויש גם מימד חברתי - החברים בפייסבוק יכולים לעזור לקבל פסילות ללא תשלום.

"בהתחלה חשבתי שזה סתם משחק שמשחקים בו יום, וכשמשעמם עוברים למשחק אחר. פתאום אני קולט שאני כבר בשלב 100", אמר רועי בן נעים, ומיהר להצהיר: "שלב 122". אמו, לעומת זאת, נמצאת "רק" בשלב 91 ומבהירה: "בעלי יודע שהוא לא יכול לגעת בי ולדבר איתי כשאני משחקת". 

השניים מצהירים כי שילמו במשחק על סוכריות וירטואליות, ומדגישים כי אחד הגורמים להתמכרות הוא התחרות מול החברים בפייסבוק: "זה ממכר - אתה רואה איך אתה עובר את החברים שלך והם עוברים אותך."

"התחרות מול החברים ממכרת". משפחת בן נעים (חדשות 2)

המרוויחה הגדולה מההתמכרות היא חברת קינג, יצרנית "קנדי קראש". היא נוסדה לפני כעשור, פיתחה למעלה מ-150 מחשקים שחלקם זכו להצלחה, אבל את הפריצה הגדולה היא חייבת לסוכריות.

אפילו ראש הממשלה בנימין נתניהו השתמש במשחק בברכת ראש השנה שלו: בסרטון שפורסם נראה ראש הממשלה כשהוא משתמש במכשיר טאבלט, מישיר מבט אל המצלמה ואומר: "צריך לפעול בחוכמה, צריך ריכוז מחשבה, צריך לעבור לשלב הבא", כאשר ברקע נשמעים צלילי המשחק.

"אבל אתם יודעים, החיים הם לא משחק", הוסיף נתניהו. "התכונות האלה ועוד כמה - אנחנו זקוקים להן כדי להבטיח את המדינה שלנו - למענכם, למען הילדים שלנו, למען העתיד שלנו ואת זה נמשיך לעשות. שנה טובה".

סממן נוסף להתמכרות. עוגת קנדי קראש (חדשות 2)

ההכנסות העולות הביאו את החברה לבדוק אפשרות להנפיקה בבורסה בשווי של כ-5 מיליון דולרים, אבל הטעם המתוק עלול להתפוגג במהירות. כך למשל המנייה של חברת המשחקים זינגה, שהונפקה ברעש גדול, צללה מאז ב-70 אחוזים.

בראשית היו האנגרי בירדז, עכשיו אלו הסוכריות. ואם ההיסטוריה אכן חוזרת על עצמה, בקרוב הן ייעלמו לעולם שכולו סוכר ואנחנו נעבור להתמכרות המתוקה הבאה.