"החיים על כדור הארץ – מהחלל"

חוקרים מאוניברסיטת שפילד ביצעו מחקר במהלך מטר המטאורים שאירע בחודש שעבר, בו שלחו בלון מיוחד המסוגל לבצע בדיקות בחלל. על הבלון התגלו אורגניזמים קטנים שמהם המדענים מאמינים שהתפתחו כל החיים על פני כדור הארץ. למחקר השפעה חסרת תקדים על תורת האבולוציה והוא אף עשוי להוות את ההוכחה לקיומם של חיזרים

"מקור החיים מהחלל". כדוה"א מזווית חוצנית (חדשות 2)

חוקרים מאוניברסיטת שפילד שבבריטניה פרסמו מחקר חדש הקובע כי מקור החיים על פני כדור הארץ הוא מיקרואורגניזמים שהגיעו מהחלל. מחקר זה בא בניגוד לדעה שהייתה רווחת עד כה בקרב המדענים והאבולוציונים. לפיה, החיים על פני כדור הארץ הם תולדה של תהליכים כימיים שיצרו תרכובות אורגניות מהם התפתחו כל היצורים החיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

קבוצת החוקרים בהנהגת פרופ' מילטון ווינרייט המתמחה בביולוגיה מולקולארית ובביוטכנולוגיה, מצאו אורגניזמים קטנים מאוד שיכלו להגיע מהחלל לכדור הארץ לפני עשרות מיליוני שנים.

את הממצא גילו לאחר ששיגרו אל החלל בלון מיוחד שהגיע לגובה של 27 קילומטרים מעל פני הקרקע, במהלך מטר המטאורים האחרון.

הממצא החדש ודאי יעורר מחלוקת רבה בעולם המדעי. זאת משום שעד כה הסברה הרווחת הייתה כי היווצרות של החיים על פני כדור הארץ הינה תולדה של תרכובות כימיות שעם השנים הפכו לתרכובות אורגניות, מהם התפתחו חלבונים שהיוו את השלב הראשון בתהליך האבולוציוני.

על הממצא אמר פרופ' ווינרייט: "אנחנו מאמינים שהחיים לא נוצרו מהכימיה פה בכדור הארץ - החיים הגיעו מהחלל. לממצא זה השלכות אדירות על תיאוריית האבולוציה של דארווין".

את המחקר פרסמו החוקרים במגזין המכובד "ג'ורנל אוף קוסמולוג'י" והם מתכוונים לספק לו אישוש נוסף באמצעות שליחת בלונים דומים במטר המטאורים הקרוב.

במידה ויתקבלו ממצאים דומים או אולי אפילו ימצאו אורגניזמים יותר מפותחים. ייתכן כי זאת תהיה הוכחה לא רק לכך שמקור החיים בכדור הארץ הוא החלל, אלא כי קיימות ישויות אורגניות מחוץ לכדור הארץ, גם אם הם אינן מפותחות כמו האנושות.

על מאדים אין חיים

אתמול (ו') הודיעו חוקרים מנאס"א כי רכב החלל קריוסיטי שנשלח לחקור את הכוכב מאדים לא גילה סימנים לחיים על הכוכב. אך ייתכן שהסיבה לכך היא הסביבה העוינת השוררת בכוכב האדום.

לפי החוקרים הסיבה לכך שהחיים התפתחו באופן כל כך משמעותי בכדור הארץ שלנו, היא תנאי האקלים והאטמוספירה המתאימים מאוד להתפחות יצורים; תנאים אשר לא קיימים במאדים וגם לא בכוכבים רבים אחרים.