חללית יצאה לראשונה ממערכת השמש

היסטוריה בחלל: בפעם הראשונה כלי שנבנה בכדור הארץ יצא ממערכת השמש. החללית ווייאג'ר, ששוגרה ב-1977, עברה את כוכב פלוטו והיא יצאה ממערכת השמש, כשהיא עדיין משדרת מידע למרכז נאס"א בטקסס. בעוד כמה מאות שנים היא גם תצא משביל החלב

מערכת השמש, ארכיון (רויטרס)

צעד משמעותי בחקר החלל: החללית וויאג'ר 1 היא העצם הראשון מעשה ידי אדם שיצא ממערכת השמש. החללית שוגרה לפני 36 שנים על ידי נאס"א, סוכנות החלל של ארה"ב, ועד היום היא עברה מרחק של יותר מ-20 מיליארד קילומטרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החללית ככל הנראה יצאה ממערכת השמש לפני יותר משנה, אך מכיוון שאין גבול ברור בין המערכת לבין החלל החיצון ומיקומה לא היה ברור עד עכשיו, רק כעת ניתן לדעת בבירור שהיא הגיע למקום בו אף כלי מתוצרת כדור הארץ הגיע אליו בעבר.

"זוהי אבן דרך והתחלה של מסע חדש", אמר מנהל המשימה מטעם נאס"א אד סטון. למרות המסע הארוך שעברה הוויאג'ר, ששוגרה ב-1977, יש עדיין מאות שנים לפני שהיא תגיע אל הקצוות של שביל החלב בו אנו חיים.

כעת המשימה של החללית הוותיקה היא לחקור מקומות שלא נחקרו בעבר ולשלוח מידע באמצעות גלי רדיו בחזרה לכדור הארץ. החללית עצמה נושאת לוחית ועליה ברכות במספר שפות, רק למקרה שהיא תיתקל ביצורים חיים בדרכה.

החללית עצמה השתמשה לאחר שיגורה בכוח הכבידה העצום של כוכב צדק כמקפצה אל מעבר לפלוטו - הכוכב האחרון במערכת השמש. החללית, שגודלה הוא של רכב לא גדול במיוחד, נושאת על סיפונה ציוד לחקר שדות מגנטיים, קרניים קוסמיות ורוח סולארית.