הצצה לקסדת העתיד של טייסי החמקן

טכנולוגיה מהפכנית למטוס מהפכני: הקסדה של מטוס ה-F35, שבו יצטייד גם צה"ל החל מ-2017, נכנסת בימים הללו לבדיקות של טייסי הקרב, שמדווחים על הבדלים דרמטיים בינה לבין הקסדות שנמצאות בשימוש היום. בין השאר: יכולת ראייה של 360 מעלות מסביב למטוס ותצוגת מידע מלאה מול עיני הטייס. ויש גם זווית ישראלית

הקסדה החדשה של אלביט ורוקוול קולינס

מטוס החמקן F35, שיהפוך למטוס הקרב העתידי של חיל האוויר, רושם בימים האלה עוד התקדמות בדרך להפיכתו למבצעי - וכאן גם יש זווית ישראלית. מדובר בקסדת הטייס הייחודית "Gen-3", שפותחה בשיתוף אלביט ארה"ב ורוקוול קולינס עבור המטוס וצפויה להפוך מבצעית באביב הקרוב.

עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הקסדה שונה משמעותית מאלו שנמצאות בשימוש היום בחילות האוויר השונים. יצרנית המטוס לוקהיד מרטין החליטה לבטל את התצוגה העילית ובמקום זאת להביא את כל המידע לטייס בתצוגת קסדה.

בימים אלה משלימים בלוקהיד מרטין את בדיקות המערכת, ונכון לעכשיו היא עומדת בדרישות ונמצאת בשלבים הסופיים של הבדיקות. טייסים ראשונים כבר טסו עם הקסדה ומדווחים על שיפור משמעותי בהשוואה לקסדות שבהן השתמשו עד כה.

מטוס ה-F35, ארכיון (רויטרס)

הקסדה החדשה באה לתקן בעיות שצצו בדור הקודם ובהן בעיות ביכולת ראיית הלילה והעברת הנתונים לטייס. המערכת עוקבת למעשה אחר ראשו של הטייס ומאפשרת לו לקבל מידע מלא בכל מצב, לצד יכולת שיגור חימוש לעבר המטרה שעליה הוא צופה. בנוסף, היא מעניקה לטייס יכולת לבצע תדלוק אווירי בחושך מוחלט, כאשר נדרשת בתהליך התקרבות מסוכנת למטוס המתדלק.

מטוס ה-F35 צפוי לתת לטייסי הקרב שיטיסו אותו יתרון משמעותי: יכולת לראות את האויב, לפני שהאויב יהיה מודע לקיומם. ביסוד היתרון הזה נמצאת הקסדה הממוחשבת, שעלותה לא פחות מחצי מיליון דולר, ומספקת לטייס תמונה של 360 מעלות על צג הקסדה. בפועל, הקסדה מאפשרת לטייס לראות "מבעד" לגוף המטוס את מה שנמצאת מתחתיו ומאחוריו.

חיל האוויר הישראלי אמור לקבל גרסה מיוחדת של המטוס, F-35I, עם הזמנה ל-33 מטוסים בשלב הזה. בגרסה הישראלית ישולבו מערכות לוחמה אלקטרונית ורכיבים אחרים מפיתוח וייצור ישראליים.

טייסים ישראלים אמורים להתחיל באימונים בשנה הבאה בבסיס של חיל האוויר האמריקני באריזונה, והטייסת הראשונה של המטוס תימסר לחיל האוויר הישראלי ב-2017. העסקה תמומן בכספי הסיוע הצבאי האמריקאי השנתי.