מיוחד: כתבי חדשות 2 כותבים ערכים לוויקיפדיה

שיתוף פעולה בין הוויקיפדיה העברית לחדשות 2 לרגל עשור לוויקיפדיה העברית הוליד חמישה ערכים חדשים באינציקלופדיה האינטרנטית. רוני דניאל, אהוד יערי, קרן מרציאנו, עמית סגל וסיון רהב-מאיר בחרו לכתוב 5 ערכים שקרובים ללבם

שיתוף פעולה לרגל עשור

כבר עשור חלף מאז השתנתה הדרך שלנו הישראלים ללמוד ולחפש מידע. הגלישה בוויקפידה העברית החליפה את העלעול באנציקלופדיות עבות הכרס של פעם. אבל גם עשר שנים אחרי, הפרויקט הזה עדיין "בחיתוליו". כתיבת הערכים נמשכת כל הזמן. שיתוף פעולה מיוחד בין חדשות 2 לוויקיפדיה העברית הוליד חמישה ערכים חדשים שכתבו חמישה מכתבינו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כל אחד מהכתבים שלקחו חלק בפרויקט בחר לכתוב ערך שבצורה זו או אחרת קרוב ללבו ולתחום סיקורו:

רוני דניאל

פרשננו לענייני צבא וביטחון רוני דניאל כתב את הערך קו בר-לב, על קו המוצבים לאורך תעלת סיני שהתמוטט עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים. "היה לי חשוב לכתוב על ערך שהכרתי באופן אישי", מסביר דניאל. "מלחמת יום הכיפורים נגעה בי ובדור שלי באופן אישי. איבדתי שם חברים ואת גיסי. וגם היום, ארבעים שנה אחרי, הפצע עדיין עמוק וכואב".

קרן מרציאנו

כתבתנו לענייני כלכלה קרן מרציאנו כתבה את הערך אקזיט, על החלום שמשגע את הישראלים - יציאה מפעילות עסקית לצורך מכירה. מהלך שהביא כמה ישראלים מוכשרים להפוך למיליונרים. "ישראל מכונה אומת הסטרטאפ", אומרת מרציאנו. "כל אחד חולם לעשות הרבה מאוד כסף, ומאחורי הערך המסקרן הזה מסתתר הרבה מאוד כסף. אבל במבט לאחור, לא ברור אם המהלכים האלה עושים למשק הישראלי טוב או רע".

אהוד יערי

פרשננו לענייני ערבים אהוד יערי כתב את הערך מועצת השורא של לוחמי הג'יהאד בסביבות ירושלים, על ארגון הטרור שפעיל מאוד בחצי האי סיני. "לא האמנתי שעדיין אין ערך כזה", אומר יערי. "בחרתי בו כי אנחנו עוד נשמע הרבה על הארגון הזה, שפועל במצרים, בעיקר בחדשות".

סיון רהב מאיר

כתבתנו לענייני דתות סיון רהב-מאיר כתבה את הערך "ליקוטי עצות" שחיבר תלמידו של רבי נחמן מברסלב ומספק עצות מעשיות בשפה קלילה מתוך הספר ליקוטי מוהר"ן של רבי נחמן. "ברסלב היא תורה ארוכה ומורכבת", מסבירה רהב-מאיר. "הספר הזה קל ונגיש, והוא הולך וצובר פופלאריות. לא יכול להיות שלא יהיה הסבר על ספר שמעניין כל כך הרבה אנשים".

עמית סגל

כתבנו הפוליטי עמית סגל כתב את הערך ועדת המשנה למודיעין ולשירותים חשאיים, על הוועדה שפועלת תחת ועדת חוץ וביטחון של הכנסת שמפקחת על נושאי המודיעין. "יש הרבה סודות בכנסת, אבל הדלת הסגורה עם הכי הרבה סודות מאחוריה היא זו של ועדת המשנה לשירותים חשאיים", אומר סגל. "הלוואי שהייתי יודע חלק קטן ממה שאומרים שם. אבל עד שזה יקרה, ניסיתי לסכם את מה שאנחנו יודעים".

את חמשת הערכים החדשים פרי עטם של כתבינו ניתן למצוא כבר עכשיו בוויקפידיה. בשבוע הקרוב מדי ערב יציג בתכנית "שש עם" אחד מחמשת הכתבים את הערך שכתב, וגם יסביר מדוע בחר בו - בכתבה מיוחדת שהכין. את הכתבות עם ההסברים הללו תוכלו למצוא במהלך השבוע גם כאן בחדשות 2 באינטרנט.