הכירו את הישראלי שמתחרה במשקפי גוגל

אם לא הייתם בחלל בחודשים האחרונים, בוודאי שמעתם על משקפי המציאות המדומה של גוגל, או בשפתם של המתכנתים, משקפי המציאות הרבודה. אבל לא רק ענקיות הטכנולוגיה יכולות להינות מההתקדמות בתחום - צעיר ישראלי שלמד בארה"ב פיתח משקפיים אפילו משוכללות יותר מאלה של גוגל, שעתידות לצאת לשוק בעוד חודשים ספורים

מירון גריבץ גדל בירושלים ולמד בישיבה תיכונית. מיד לאחר שחרורו מיחידת מודיעין סודית של צה"ל, נסע ללמוד באוניברסיטה היוקרתית קולומביה בניו יורק. הרצאה אחת ששמע במסגרת פרויקט "טד", על מציאות רבודה - החלפה מוחלטת של העולם האמיתי בעולם מדומה באמצעות יישומים טכנולוגיים - שינתה את חייו. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעזרת הידע שרכש בלימודי מדעי המחשב והמוח, החל לפתח את משקפי המציאות הרבודה. "אנחנו בתחילתו של עידן חדש של מחשוב תלת מימדי שיתווסף לחלקים מהעולם המציאותי, כאשר הידיים ישמשו כמנהלי שליטה", סיפר גריבץ בשיחת סקייפ עם חדשות 2 באינטרנט מסן פרנסיסקו. לטענתו, משקפי המציאות הרבודה שהוא מפתח בימים אלו, הנקראים META1, יתחרו במשקפי גוגל המדוברים.

המשקפיים המשוכללים מורכבים מעדשות המציגות אובייקטים ב-360 מעלות, במצלמת קינקט מתוחכמת, ובמקרנים. אחרי שהמתכנתים יפתחו אפליקציות ייעודיות עבור המשקפיים, תוכלו להרכיב אותם ולחוות תכנים מהעולם הטכנולוגי על גבי משטחים מהמציאות . כך למשל כאשר תשתו את הקפה בבוקר, תוכלו לקרוא את המיילים או לעבור על העדכונים בפייסבוק על גבי שולחן האוכל באמצעות שימוש בתנועות ידיים, ללא צורך במכשיר הסמארטפון.

מירון גריבץ (יח"צ: meta)

"בהתחלה כולם חשבו שאני משוגע"

גריבץ נחוש וחדור מוטיבציה לשלב את העולם האמיתי בעולם הטכנולוגי, אך ההתחלה לא הייתה פשוטה. "כולם חשבו שאני משוגע, שאין סיכוי לשווק מוצר כל כך יוקרתי", סיפר. כדי לממן את הפרויקט השאפתני פנה גרביץ ל"קיקסטארטר", אתר מימון המונים, והצליח לאסוף בחודש אחד בלבד 200 אלף דולרים עבור הסטארט אפ שהקים.

התמיכה הרחבה שקיבל איש המחשבים הישראלי לא מפתיעה, שכן בחודשים האחרונים נכנסו כל ענקיות הטכנולוגיה למרוץ חימוש אל עבר הדור הבא של מחשבים חכמים - מכשירים לבישים שעשויים להחליף את מכשירי הסמארטפון ולשנות את המציאות כפי שהכרנו אותה.

בין המשקפיים של גוגל, לשעון החכם של אפל, שאלנו את המפתח הישראלי האם הוא קיבל פנייה מאחת מחברות הענק כדי לחבור אליה בפיתוח המכשירים המתקדמים. גריבץ הוא סירב לענות, אך טען כי "כיום אין למכשיר שלנו תחרות בתחום המציאות הרבודה".

לפחות מבחינת המהירות כנראה שהוא צודק - כמו שזה נראה כרגע משקפי ה-META יהיו הראשונים לצאת לשוק, כבר בעוד ארבעה חודשים. "גוגל עושים משהו שונה מאיתנו, המשקפיים שלהם יצליחו מאוד, אבל הם יאפשרו רק קבלה של תוכן כמו למשל תכנון מסלול במפה. לדעתי השימוש בידיים בכדי לשלוט על מחשב אינטואיטיבי עדיף על פני שימוש בקול כפי שגוגל עושים", אומר גריבץ.