האם אנחנו הופכים לפחות אינטליגנטים?

מחקר אירופי חדש חושף כי ממוצע האינטליגנציה בקרב מדינות המערב ירד במאה האחרונה ב-14.1 נקודות, ובממוצע ב-1.23 נקודות בכל עשור. מחקרים קודמים חושפים את הסיבה: נשים בעלות רמת אינטליגנציה גבוהה מולידות פחות ילדים

מאבדים איי קיו? אילוסטרציה (רויטרס)

זעזוע מוח: האם תושבי מדינות המערב הולכים ונעשים פחות ופחות חכמים? מחקר חדש באירופה חושף כי מנת המשכל הממוצעת במערב ירד ב-14.1 נקודות במאה השנים האחרונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המחקר, שהתפרסם בכתב העת "Intelligence", שינה את מה שידעו המדענים עד כה. "התוצאות מפתיעות, שכן העולם הדיגיטלי, לעומת זה הוויקטוריאני, מתחרה כל הזמן על תשומת הלב, והיה ניתן לחשוב שאנשים בדרך כלל מגיבים מהר יותר לגירויים חזותיים. עם זאת, התוצאות מציינות שלא כך המצב", נכתב במחקר.

החוקרים, מ-3 אוניברסיטאות שונות באירופה, ביצעו את המדידות על ידי שימוש בנתונים משנת 1889 ועד 2004 והצביעו על הסיבה שלפיה הייתה ירידה כה משמעותית ברמת האינטליגנציה. מחקרים קודמים שנעשו בנושא מצאו כי נשים בעלות רמת אינטליגנציה גבוהה נוטות להוליד פחות ילדים. המשמעות - מגמת הילודה גבוהה יותר דווקא בקרב בעלי האינטליגנציה הנמוכה.

המחקר אף חושף כי הממוצע הכללי של האינטליגנציה בקרב מדינות המערב יורד בכל עשור בכ-1.23 נקודות. "ממצאים אלו מצביעים שבתקופה הוויקטוריאנית, בערך משנת 1837 ועד 1901, ממוצע האינטליגנציה באוכלוסייה היה גבוה יותר מאנשים בני ימינו", נכתב במחקר.