אור הירח - גרסת המטאוריט

לא מעט אנשים חוששים מפגיעת מטאוריטים בכדור הארץ, אבל מתברר שגם הירח חשוף לפגיעות כאלה, ומספק לנו פיצוצים מרהיבים לעין. הפגיעה הפעם, לפני כחודש, הייתה הגדולה ביותר שנראתה ב-8 השנים האחרונות, מאז החל המעקב בעניין. גרם לה סלע במשקל 40 ק"ג במהירות של 90 אלף קילומטרים לשעה

הדמיית פגיעת מטאוריט מ-2005 (NASA)

בני האדם נושאים עיניהם אל הירח כבר שנים, אבל רק ב-8 השנים האחרונות החלו לתצפת עליו כדי למדוד את פגיעת המטאוריטים בו. הפיצוץ שהתרחש לפני כחודש על גבי הירח היה הגדול ביותר שנראה אי פעם - בהיר פי 10 מכל דבר שראינו קודם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפיצוץ המרהיב שהצלחנו לקלוט כאן נבע מפגיעת מטאוריט במשקל 40 קילוגרמים שפגע בקרקע במהירות של 90 אלף קילומטרים בשעה. עוצמת הפיצוץ יצרה חום, המסה את הסלעים באזור ויצרה את הזוהר שהצלחנו לקלוט גם כאן.

צפו בסרטון ההסבר מבית היוצר של נאס"א:

הירח, כמו רבים מהגופים במערכת השמש נתון לפגיעות באופן יחסית קבוע על ידי סלעי חלל קטנים. מרבית העצמים הללו קטנים באופן יחסי, אבל ב-2005 נאס"א הקימה תוכנית ייעודית כדי לקבוע את תדירות המקרים האלה.

כך מתעדים המדענים את הפיצוצים (NASA)

מאז, זיהתה התוכנית יותר מ-300 פיצוצים, מרביתם קטנים ובחלון זמנים דומה למטר המטאורים בכדור הארץ. הבקרה על פגיעות המטאוריטים עשויה להיות שימושית במקרה של תכנון הליכות של אסטרונאוטים על פני הירח.

הפיצוץ שתועד ב-17 במרץ, היה גדול מספיק כדי שעין בלתי מזוינת תוכל להבחין בו.