נפטר אפי ארזי, "האב המייסד" של ההיי-טק הישראלי

מייסד "סאייטקס" ואחר מבכירי יזמי ההיי-טק הלך לעולמו לאחר שהיה חולה במחלת האלצהיימר. הוא נפטר ביום הולדתו ה-76. הותיר אחריו אישה ושני ילדים ומורשת מפוארת של חברות סטרט אפ מצליחות

אפי ארזי, אחד מבכירי יזמי ההיי טק הישראלים, הלך היום לעולמו ביום הולדתו ה-76. ארזי היה חולה במחלת האלצהיימר. הוא השאיר אחריו אישה - דליה, ושני ילדים - מיקלה ומוניקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ארזי היה ממייסדי חברת סאיטקס, אחת מספינות הדגל של ההייטק הישראלי. החברה הוקמה לשם ייצור מכונות בתחום הטקסטיל, אך התפתחה לתחום הדפוס והמעגלים המודפסים. בשיאה הייתה ממובילות הקטגוריה של דפוס בפורמט רחב ושל דיגיטציה של תהליך הקדם דפוס. ארזי הוביל את החברה להנפקה בנאסד"ק, וסאייטקס הייתה לאחת החברות הישראליות הראשונות שעשו זאת.

מ-EFI ועד אפולו 11

לאחר שפרש מהחברה ב-1988, הקים "האב המייסד של ההיי-טק" את חברת EFI, גם היא בתחום הדפוס. החברה נסחרת כיום בשווי של 1.18 מיליארד דולר בנאסד"ק, ועל פי ההערכות היא תימכר השנה ב-700 מיליון דולר. ארזי הקים וניהל מספר חברות סטארט אפ נוספות, שחלקן נמכרו. כמו כן עסק בפילנתרופיה בתחום החינוך הטכנולוגי.

ארזי נולד בירושלים ב-1937, וכבר בשירותו הצבאי, שאותו החל בגיל 16 וחצי, זכה בפרס על המצאה ותושייה טכנית במסגרת מבצע קדש. הוא התקבל לאוניברסיטת MIT היוקרתית בארה"ב, ללא תעודת בגרות, והיה מעורב בפיתוח מצלמת טלוויזיה, ששימשה בשידור התמונות הראשונות של חללית אפולו 11 מהירח בשנת 1969. בגיל 23 הפך ארזי לעמית מחקר בהרווארד.