יום שמיימי: אסטרואיד בשמי כדוה"א

חובבי האטסטרונומיה לא זוכרים יום כזה כבר הרבה מאוד זמן. בשעות הבוקר (שעון ישראל) היה זה המטאור שפגע בהרי אורל שברוסיה והותיר גם 950 פצועים. הערב היה זה מחזה מרהיב אך רגוע בהרבה - אסטרואיד שגודלו כ-50 מטר חלף מעלינו במרחק של כ-27,000 קילומטרים ונראה משייט בשמי הארצות ברחבי העולם, וגם כאן בישראל

שמיים זרועי כוכבים - ואסטרואיד אחד (NASA)

הלילה, סמוך לשעה 22:30 שעון ישראל, חלף אסטרואיד במשקל אלפי טונות ובגודל של כחמישים מטרים סמוך יחסית, לכדור הארץ ונראה בשמי מדינות רבות, וגם אצלנו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הגרם השמימי, המכונה DA14 2012, חלף במרחק כ-27,000 קילומטרים ממרכז כדור הארץ בנקודה הנמוכה ביותר במעופו, שנמדדה מעל אינדונזיה. הגרם השמיימי ענה על הציפיות המוקדמות ולא חדר את מעטה האטמוספירה ופגע בקרקע. בכך, היה זה אירוע מרהיב, ללא השלכות נוספות על יושבי כדור הארץ.

וכך זה נראה בשידור חי:

"חשוב מאוד לדעת שמדובר באסטרואיד הקרוב ביותר שיעבור ליד כדור הארץ מאז שהחלו תצפיות האסטרואידים", אמר יושב-ראש האגודה הישראלית לאסטרונומיה, ד"ר יגאל פתאל עוד לפני שחזה במראה המרהיב.

חובבי אסטרונומיה ברחבי העולם עקבו בשקיקה (NASA)

ברחבי העולם דיווחו על האירוע בהתרגשות - כל מדינה בשעתה. כאן בישראל נראה האסטרואיד באופן ברור למדי כשהוא משייט בשמיים בסביבות השעה 22:30 בלילה.

מוקדם יותר: 950 פצועים מפגיעת מטאוריט ברוסיה

שעות לאחר פגיעתו של המטאוריט במזרח רוסיה, ציין מושל מחוז צ'ליאבינסק שבדרום הרי אורל במדינה, כי לפחות 950 בני אדם נפצעו באירוע - רובם ככולם משברי זכוכיות שהתנפצו כתוצאה מגל ההדף שיצרה הפגיעה. מדבריו הביאה סוכנות הידיעות הרוסית נובוסטי, שדיווחה כי יותר מ-110 בני אדם אושפזו בבתי החולים.

מוקדם יותר דווח, כי האקדמיה הרוסית למדעים מעריכה כי משקלו של הגרם השמימי היה כ-10 טון. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות AP, המטאוריט חדר לאטמוספירה במהירות של 54 אלף קילומטרים לשעה. בשל פגיעתו של הגרם השמימי, נגרמו רעידות עזות שעל פי הדיווחים הביאו לכמעט 1,000 פצועים מיד לאחר התרסקות המטאוריט התעוררה בהלה בקרב תושבי הכפרים הסמוכים שנחרדו שמא מדובר במתקפת חוצנים.

גורמי ביטחון ברוסיה סיפרו כי המטאור התפרק מעל הרי אורל ונשרף בחלקה התחתון של האטמוספירה. במשרדי הרשויות במדינה התקבלו טלפונים רבים מאזרחים מודאגים. "זה היה נראה כמו כדור אש שעף בשמיים", סיפרה עדת ראייה. "זה היה מלחיץ ולא ידענו מה קורה".