בחירות, עכשיו גם בפייסבוק

בשקט ללא מפריע, נענתה הרשת החברתית ללחץ הרגולטורים והחזירה את שירות הסקר אודות תנאי השימוש והפרטיות שלה. במשך השבוע הקרוב יוכלו מאות מיליוני החברים ברשת החברתית הגדולה בעולם להצביע ולהשפיע על אופן תנאי השימוש. כעת נותר רק לקוות שלפחות 300 מיליון גולשים יצביעו, רק כך תשקול פייסבוק להגיב לתוצאות הסקר

בחירות ברשת החברתית (פייסבוק)

סקר אודות תנאי השימוש ברשת החברתית הגדולה בעולם הושק בקול ענות חלושה ויימשך שבוע. לכם, החברים ברשת פייסבוק ניתנת הזדמנות חד פעמית להכריע כיצד ייראו תנאי השימוש ובעיקר, ההגבלות בנושאי הפרטיות שלכם. בפעם הקודמת הסקר לא צלח, ואחוז המשתתפים עמד על פחות מאחוז אחד. כעת זוהי הישורת האחרונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני כחצי שנה הציעה הרשת החברתית פייסבוק למאות מיליוני גולשיה להצביע על שינויים בתנאי השימוש. מרבית השינויים נגעו למדיניות הפרטיות ולאופן בו הרשת משתמשת במידע של המשתמשים. התנאי היחידי אותה הציבה פייסבוק, כמעט ובלתי ניתן לביצוע: רק במידה ו-30% מחברי הרשת החברתית ייקחו חלק בסקר, תשקול החברה האם לבצע שינויים במדיניות תנאי השימוש. עכשיו כל שנותר הוא להשאיר 300 מיליון משתמשים בבית, מול המחשב ולגרום להם להצביע, כיצד הם רוצים לראות את הממשלה החברתית שלהם פועלת.

פחות משבוע להצביע

הרשת החברתית מבצעת שינויים במאפייניה בתדירות גבוהה, ולעתים רחוקות הגולשים מצליחים לעקוב ולהבין את המשמעות האמיתית של השינויים הללו. חלקם נוגעים להחלטות יומיומיות שאנו מבצעים במהלך השימוש בפייסבוק. תופעת תיוג התמונות היא דוגמא מרכזית בתחום הפרטיות. לאחר השקת ה"טיימליין", אין באפשרות הגולשים למחוק תיוג, אלא מהעמוד האישי שלו. המשמעות היא שתמונתם של המשתמשים רצה ברשת החברתית בין אם ירצו בכך ובין אם לאו.

אחוז ההשתתפות בסקר הקודם, לפני שישה חודשים עמד על כ-0.04% השתתפות. בשל נתון נמוך זה, בחרה פייסבוק להשבית את השירות ומיד לאחר מכן להסירו.

אולם בשבועות האחרונים חל שינוי בעמדת החברה. בשל לחץ רגולטורים ממדינות שונות, בהן נחקקים חוקים שונים באשר לתנאי השימוש ברשתות החברתיות ובאינטרנט בכלל, בחרו בפייסבוק לצאת בסקר פעם נוספת. על הסקר ניתן להצביע עד ה-10 בדצמבר.

כעת זה בידיים שלכם. כנסו ללינק הבא והשתתפו בסקר: https://apps.facebook.com/fbsitegovernance