קרב ההסברה: נלחמים ברשתות הטרור – וברשתות החברתיות

יום לאחר חיסולו של ג'עברי, החלו לא רק הפצצות של צה"ל ברצועה וירי הטילים מעזה בתגובה, אלא גם מלחמה ברשת האינטרנט על התדמית. ישראל מנסה להסביר, האקרים ערבים פורצים לאתרים ישראליים

משרד החוץ קרא לשתף (מתוך הפייסבוק)

 מבצע ''עמוד ענן'' יצא אמש לדרכו לאחר חיסולו של אחמד ג'עברי - ונראה שהקרבות מתרחשים לא רק מהאוויר או על הקרקע, אלא גם ברשת הווירטואלית. קרבות הסברה מתחוללים ב-24 השעות האחרונות בין גורמים רשמיים בישראל לבין האקרים ערבים תומכי חמאס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בזמן שבחוץ משתוללים הדי הפיצוצים, הרשת היא הדרך הנוחה ביותר להעברת מסרים, הסברה, עיצוב דעת הקהל ולפעמים גם לניהול מלחמה פסיכולוגית של ממש. ומה עושים בישראל ובחמאס? כל מה שניתן כדי לנצל את המרחב הקיברניטי לטובת צד זה או אחר.

משרד החוץ הפיץ בפייסבוק תמונה בה נכתב "130 רקטות, 72 שעות". התמונה ששותפה בדף הפייסבוק הרשמי של המשרד בשפה האנגלית, זכתה ל-2,050 לייקים וללמעלה מ-11,450 שיתופים.

העמוד הרשמי של דובר צה"ל, שצבר מספר של לא פחות מ-222 אלף עוקבים ברשת החברתית, שיתף בפייסבוק תמונה עם כיתוב באנגלית שסיפר על הרג שלושת האזרחים בקריית מלאכי הבוקר כתוצאה מפגיעה ישירה של טיל בדירתם. עוד ביקשו בצה"ל לשתף את הפרסום - והבקשה נענתה על ידי לא פחות מ-8,000 גולשים. 4,500 מהם הסתפקו בסימון לייק.

האקרים בשירות החמאס

גם ארגון החמאס לא מזניח את הפלטפורמה האינטרנטית. בעמוד הפייסבוק של ארגון הטרור עודכנה תמונת הנושא לתמונה הנושאת את דיוקנו של רמטכ"ל חמאס המנוח ג'עברי, הכוללת את הכיתוב: "מפחיד את ישראל". בסטטוס שהעלו הבוקר גולשי החמאס ברשת החברתית, פורסם שיר שנועד לעודד את הציבור העזתי בימי ההפצצות של צה"ל. לשיר צורפה כמובן תמונה של מחבל חמאס משגר טיל לעבר אחר היישובים בדרום בתוספת הכיתוב: "אנחנו נתקוף את המבצרים שלכם".

לא רק החמאס עוסק בתעמולה ברשת. האתר של ח"כ דני דנון (ליכוד) נפרץ על ידי האקרים מכווית שהשתילו בעמוד הראשי של האתר תמונות של ג'עברי המנוח עם הכיתוב: 'Kuwait Hackers' (ההאקרים של כווית). וכך כתב דני דנון בתגובה למעשה: "חברים יקרים, האתר שלי נפרץ כעת על ידי האקרים מטעם החמאס", כתב. "אם האקרים קיצוניים פורצים לאתר שלי בגלל העצומה שפתחתי בה אני קורא להפסיק את זרם החשמל לעזה, כנראה שאנחנו עושים משהו נכון", סיפר דנון והוסיף שתמונתו של ג'עברי תוסר מהאתר בקרוב.