תגלית: כוכב לכת חדש בגודל כדור הארץ ולא כל כך רחוק

אסטרונומים אירופאים גילו כוכב לכת אותו חיפשו זמן רב - הרבה יותר קרוב משחשבו. הבעיה: מגמה לוהטת על פני השטח שלו הופכת את תנאי האקלים שם ללא מתאימים לקיים חיים

אולי התקווה לאנושות (וושינגטון פוסט)

תגלית מדעית נמצאה ממש "מתחת לאף". אסטרונומים אירופאים גילו סוג של כוכב לכת, אותו חיפשו לאורכו ורוחבו של שביל החלב במשך שנים, במרחק של קצת יותר מ-40 טריליון קילומטרים מכדור הארץ, הנחשב קרוב במונחי החלל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הכוכב דומה בגודלו לכדור הארץ ונמצא במרחק יחסי קרוב אלינו. הבעיה היא שפני השטח שלו נראים בטלסקופים מכוסים לחלוטין במגמה לוהטת, והאסטרונומים טוענים בעצב שלא ניתן לקיים חיים בכלל בחום כזה שמגיע ל- 2,200 מעלות.

החוקרים שגילו את הכוכב צוטטו במגזין Nature אומרים שבאזור שלו יש כוכבי לכת נוספים שעושים מסלול דומה לכוכב שהתגלה - במרחק דומה, ואולי גם במזג אוויר שבו ניתן לקיים חיים.

ניתן לראות את הכוכב בעין בלתי מזויינת בשמי חצי הכדור הדרומי  

אחרי התגלית, אסטרונומים ברחבי העולם יתרכזו בקבוצת הכוכבים אלפא-קנטאורי B , שם עשוי להתחבא כוכב אחד "נכון", כזה שניתן לחיות בו וממוקם קרוב אלינו יותר ממה שהאסטרונומים סברו עד היום.

ב"וושינגטון פוסט" נכתב כי  "את קבוצת הכוכבים ניתן לראות בשמי הלילה מכמה מקומות דרומיים על פני כדור הארץ גם בלי טלסקופ", אבל עם הציוד שיש בידי האנושות היום, להגיע לקבוצת הכוכבים הזו ייקח לנו כמה עשרות אלפי שנים.

המדענים כבר החלו לשכנע את אנשי נאס"א ואת סוכנות החלל האירופאית לתכנן משלחת או משימה שבמרכזה ינסו רובוט או גשושית לקבל הצצה לכוכב.