בכיר אירני: בוצעה מתקפת סייבר נגד תכנית הגרעין

שיבושים קשים אירעו ברשת האינטרנט באירן בעקבות מתקפת סייבר נגד תשתיות תקשורת וגרעין במדינה, כך אישר בכיר אירני. "כל המתקפות הללו היו מאורגנות, והן שמו למטרה את רשתות הגרעין, הנפט והמידע", הדגיש הבכיר

שיבושים ברשת האינטרנט באירן. ארכיון (רויטרס)

מתקפת סייבר שבוצעה אתמול נגד מטרות גרעין, תשתית ותקשורת באירן שיבשה את רשת האינטרנט במדינה, כך אמר היום בכיר אירני לתקשורת המקומית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אתמול ספגנו התקפה קשה נגד חברות התשתית והתקשורת, מה שהכריח אותנו להגביל את האינטרנט", אמר מהדי אקהוון בהבאדי, העומד בראש המועצה האחראית על מרחב הסייבר באירן. "כרגע אנחנו מתמודדים עם מתקפות סייבר מתמשכות נגד המדינה. אתמול מתקפה בהיקף של כמה ג'יגה בייט של מידע פגעה בתשתית האינטרנט, מה שגרם לאיטיות בלתי רצויה ברשת של המדינה".

לדברי הבכיר האירני "כל המתקפות הללו היו מאורגנות, והן שמו למטרה את רשתות הגרעין, הנפט והמידע". בשל המתקפה ניתקו באירן את רשת האינטרנט, במה שנראה כצעד מקדים להקמת רשת אינטרנט סגורה ומצונזרת עליה עובדים באירן מזה זמן מה.

"מתקפה גדולה ומאסיבית במיוחד"

כבר תקופה ארוכה שאירן מהווה יעד למתקפות סייבר נגד מתקנים שונים במדינה, כשבמרכזם מתקני הגרעין והנפט. בחודש אפריל פגעה מתקפת סייבר במספר אתרי אינטרנט של גופים ממשלתיים באירן כמו גם משרד האנרגיה במדינה. האירנים דיווחו אז כי מערכת המחשבים של חברת הנפט הממשלתית האירנית (NIOC) לא נפגעה - ויצוא הנפט ועתודותיו לא נפגע בעקבות התקיפה.

מנהל תחום תקיפה וסייבר ב"אבנת" אבטחת מידע, רוני בכר, מסביר כי מהדיווחים האירנים ניתן להתרשם כי מדובר במתקפה גדולה ומאסיבית במיוחד. להבנתו זו היתה מתקפה ממוקדת שנועדה לפגוע בתשתיות האינטרנט באמצעות חדירה ישירה לספקיות האינטרנט ובמקביל לגופי תשתיות קריטיות במדינה. כתוצאה מעוצמת הפגיעה החליטו הרשויות באירן להגביל את השימוש באינטרנט לשירותים ייעודיים והורידו את הרשת לכלל התושבים.