המצאה חדשה: הכירו את "הקסדה הבלתי נראית"

האופניים הופכים יותר ויותר לחלק מהנוף בערים רבות בעולם, אך למרות החוקים שאוסרים על רכיבה ללא קסדה רבים נמנעים משימוש במגן הראש הבטיחותי. חוקרות משבדיה המציאו מתקן ייחודי שיחליף את הקסדה הסטנדרטית ויאפשר לרוכבים להסתובב בידיים בחופשיות. מתי יגיע גם אלינו ומה מחירו של הגאדג'ט הבטיחותי?

גם בטיחותי וגם אופנתי (HÖVDING)

בראש טוב: רוכבי אופניים רבים בישראל ובעולם נמנעים מלחבוש קסדה בעיקר בשל המראה הלא אופנתי שלה. אך כל זה יכול להשתנות עם קסדה חדשה שפיתחו זוג חוקרות משבדיה.

"הקסדה הבלתי נראית" היא בעצם כרית אוויר שמאוחסנת בתוך רצועת בד מיוחד שמונחת על הצוואר בשעת הרכיבה. כשמתרחשת תאונה מזהים חיישנים מיוחדים שנמצאים על ההתקן את השינוי החד במהירות הנסיעה ומפעילים את המנגנון שמשחרר את כרית האוויר. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים?הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המנגנון עובד כך שהכרית נפתחת ועוטפת את הראש בדומה לקסדה רגילה ושומרת עליו מפני פגיעה שעלולה להיגרם כתוצאה מהתנגשות עם רכב, או בעת נפילה מהאופניים. 

המחיר: 600 דולר

המוצר האופנתי של חברת הוודינג (Hövding) אינו זמין לכל כיס והוא עולה 600 דולר. פיתוחו החל לפני חמש שנים כעבודת תזה של החוקרות אנה הופט ותרזה אליסנטנט מאוניברסיטת לאדן בשבדיה, ומאז הושקעו במחקר ופיתוח המוצר כ-10 מיליון דולרים.

הופט ואליסנטנט קיוו לשנות את התדמית הלא אסתטית של קסדות האופניים. המתקן החדיש משתלב עם הלבוש של הרוכב ומאפשר לו לשאת אותו ללא קושי גם לאחר סיום הרכיבה. אחד החסרונות של הקסדה היא שמדובר במוצר חד פעמי.

ברגע שעברתם תאונה והקסדה "נפתחה" תיאלצו לקנות קסדה חדשה. עם זאת, הקסדה החדישה יכולה לחסוך טיפולים רפואיים יקרים במקרה של תאונה ולכן ייתכן כי לא מדובר במחיר מופרך לגמרי.

מתי אצלנו?

הקסדה נמכרת בינתיים רק בשוודיה ובנורווגיה, אך לפי אתר החברה בקרוב צפויה החברה לנסות לשווק את המוצר גם במדינות אחרות באירופה ומאוחר יותר גם בשאר העולם. נכון לעכשיו, הקסדה לא צפויה להגיע לארץ בקרוב.