אתה הומו? רואים לך בעיניים

העיניים, הן החלון לנשמה. על פי מחקר חדש הן יכולות להיות גם חלון להעדפות המיניות שלנו. "זה שונה מאדם לאדם, ראינו שינוי מהותי יותר באישוני גברים שהגדירו את עצמם כביסקסואלים או הומוסקסואלים, אבל זיהינו שינוי גם אצל אותם הגברים שהעידו כי הם 'סטרייטים'"

העיניים מספרות הכל (רויטרס)

האם העיניים שלכם מגלות גם מהי ההעדפה המינית של כל אחד ואחד? מדענים אמריקניים טוענים שהאישונים יכולים לגלות את נטיות המין של בעליהם. מחקר חדש אוניברסיטת קורנל ציידו נבדקים בעדשות מיוחדות, הציגו להם סרטים ארוטיים ובדקו את ההשפעה של הדמויות המתערטלות על המסך על אישוני הנבדקים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

תוצאות המחקר מתפרסמות השבוע במגזין המדעי "פלוס" ולפיהן ברוב המקרים, האישונים "מתעוררים" ומתרחבים בהתאם לציפיות. כך כשבדקו גבר שטוען שהוא נמשך לנשים, אישוניו גילו התעוררות כשאישה התפשטה מול עיניו.

"ניסינו למצוא אמצעים שלא יהיו פולשניים, אבל עדיין אמינים. חיברנו מצלמה עם יכולת אינפרא-אדום שהתמקדה בעין האדם שצופה בסרטי הווידאו אירוטים, מדדנו את השינויים בגודל האישון", אמר גרוף רייגר שניהל את המחקר. הוא בדק 325 נבדקים בהם 165 גברים ו160 נשים בגילאים 20-35. הם ראו תמונות עירום עירום וקטעי וידאו של שני המינים וקטעי וידאו "משעממים" של אנשים שמדברים על מזג האוויר.

אנחנו הרבה יותר מגוונים בהעדפות המיניות שלנו ממה שאנו חושבים

כצפוי, אישוניהם של גברים הטרוסקסואלים התרחבו כשראו קטעי וידאו של נשים עירומות, כשראו גברים עירומים, האישונים נותרו "רגועים". לעומת הגברים, נשים הטרוסקסואליות הגיבו לשני המינים, על פי עורכי הסקר - הממצא הזה מצביע על כך שנשים "נזילות" יותר בהעדפותיהן המיניות. "האישונים שלהן מגיבים לכל דבר בעל אופי מיני", אמר רייגר, והדגיש כי "זה לא אומר בהכרח שהן דו-מיניות".

הפרופסטר סאווין וויליאמס טען שהמחקר מגלה תוצאות מפתיעות לגבי המגוון בהעדפות המיניות, הוא טוען שניתן לראות שההעדפות המיניות נעות על קשת רחבה והחלוקה הדיכוטומית של אהבת נשים או גברים, אינה רלוונטית "למעשה אפילו החלוקה של 'דו-מיני', 'הומו' או 'סטרייט', לא מספרת את הסיפור המלא", הוא הסביר.

הפרופסור גילה ברבים מהמקרים התעוררות מסויימת של האישונים, גם כאשר גברים הטרוסקסואלים ראו גברים אחרים מתערטלים "זה שונה מאדם לאדם, כמובן שראינו שינוי מהותי יותר אצל גברים שהגדירו את עצמם כבי-סקסואלים או הומוסקסואליים, אבל זיהינו שינוי גם אצל אותם הגברים שהעידו כי הם 'סטרייטים'". צוות המחקר טוען שהיו מספר מקרים בהם גברים הכריזו שהם נמשכים רק לנשים, אבל האישונים שלהם סיפרו סיפור אחר לגמרי.

החוקרים סבורים שבעזרת המבחנים שיצרו, יהיה ניתן לסייע לאנשים עם בעיות בזהות המינית שלהם, או לאנשים שלחץ חברתי גורם להם לבלבול. "בעבר אנשים נמנעו מלגשת לבדיקות דומות מפני שהן היו חודרניות יותר - חוקרים נהגו להצמיד גומייה לאיבר המין הגברי, או מודד לחץ דם לנרתיק כדי לבדוק את זרימת הדם לאיברי המין בעקבות גירוי חיצוני, היום ניתן לעשות את הבדיקה בלי להביא את הנבדקים למצבים לא נעימים, והיא יכולה להיעשות גם בגילאים נמוכים יותר", נכתב במאמר של החוקרים מקורנל.