היסטוריה בעולם המדע: "הוכחה ראשונה לקיום 'החלקיק האלוהי'"

צוותי המחקר במאיץ החלקיקים בשוויץ מכנס הבוקר מסיבת עיתונאים מכרעת שהועברה בשידור ישיר לכל רחבי תבל, ובה סיפקו מדענים הסבר אפשרי לאופן שבו לכאורה נוצר היקום ולפיו הוא מתנהל

מגלים את סודות היקום? (סקיי ניוז)

מדעני הארגון האירופי למחקר גרעיני (CERN) והחוקרים שעובדים במאיץ החלקיקים הגדול בעולם צפויים מודיעים הבוקר לעולם כולו הודעה דרמטית על אחת הסוגיות הרגישות ביותר: נתונים שמצאו מצביעים על תת חלקיק חדש, שעשוי להיות אותו "חלקיק אלוהי", שהוביל להיווצרות היקום ולאופן שבו הוא מתנהל. את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

במהלך ההרצאה של צוותי המדענים שהחלה בשעה 10:00 שעון ישראל, הסבירו המדענים על תהליך המחקר שהוביל אותם למסקנה המרעישה. "אני יכול לאשר שהחלקיק נמצא והוא עומד בתאוריות שפיתחנו בנוגע להיגס בוזון", אמר ג'ון וומרסלי , מנהל קבוצת המחקר הבריטית בארגון. ג'ו אינקנדלה, דובר צוותי המחקר שחיפשו בעשורים האחרונים את החלקיק המסתורי, אמר לקהל שנאסף היום בצרן סמוך לז'נבה כי "אלו תוצאות ראשוניות, אבל אנו סבורים שהממצאים חזקים מאוד ויציבים".

במשך שני עשורים פעל מרכז המחקר, הפועל בגבול המשותף לשוויץ ולצרפת, עשרות מיליארדי דולרים ששימשו את אנשיו לעשות ככל יכולתם כדי לחשוף את אותו חלקיק מסתורי, העונה לשם "בוזון היגס". המדענים אומנם לא טענו כי ראו אותו, אבל ידיעות מוקדמות  שפורסמו טרם ההכרזה הצביעו על כך שנמצאו "טביעות אצבע" שלו.

ההכרזה ההיסטורית על תוצאות המחקר נמסרת במסיבת עיתונאים מיוחדת שמועברת בשידור ישיר לכל רחבי העולם. ג'ון אליס, פרופסור לפיזיקה ב-CERN, היה שותף להרכבת מאיץ החלקיקים העצום שנועד ליצור תנאים דומים לאלו שבהם התרחש "מפץ הגדול". על פי הגישה המדעית, היה זה האירוע שהביא להיווצרות היקום כולו.

ה"בוזון היגס" מתיימר לספק הסבר, לא מוכח, לאופן היווצרותם של אלקטרונים, פרוטונים ונויטרונים. הוא קרוי על שמם של שני מדענים, שכבר לפני כמה עשורים הציגו הערכה שבבסיסה ההנחה שחלקיקים נסתרים מושכים את אלו הגלויים לעין, וכך מעניקים להם מסה. עם הצגת גישה זו לא היה ביכולתם של השניים להוכיח את קיומם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת