דיווחים באירן: מתקפת סייבר על הבנקאות האירנית

אתרי הבנק המרכזי באירן והרשת שבאמצעותה הוא פועל נפלו היום לסירוגין, ובטהרן כבר מפנים אצבע מאשימה לכיוון המערב. "זוהי הוכחה למתקפה", אמרו מומחים בתחום הסייבר לכלי תקשורת אירנים. האם מדובר בשלב נוסף אחרי הווירוסים "סטקונט" ו"להבה"?

לוחמת הסייבר של המערב באירן נמשכת? כלי תקשורת באירן מדווחים בשעות האחרונות כי מערכת הבנקאות המרכזית באירן הייתה נתונה לשורת מתקפות סייבר בימים האחרונים. גורמים ברפובליקה האסלאמית מאשימים את המערב במתקפה.

"אתר האינטרנט והרשת של הבנק המרכזי נפלו ושבו לפעול למשך זמן", אמרו מומחים בתחום הסייבר לכלי תקשורת אירניים. "זוהי הוכחה למתקפה". ב-11 ביוני צוטט גם נגיד הבנק המרכזי, מחמוד בהמאני, כמאשר כי הבנק המרכזי היה נתון ל-250 מתקפות סייבר.

יש לציין כי כעת, אתר האינטרנט של הבנק המרכזי באירן, בכתובת www.cbi.ir פועל כסדרו.

גם שר המודיעין האירני חיידר מוסלהי רמז כי מדינתו הייתה נתונה פעם נוספת למתקפת סייבר, אך סירב לפרט אילו אתרים הותקפו. הוא לא אישר את הדיווחים כי הבנק המרכזי של מדינתו אכן הותקף, אך בכלי התקשורת ברפובליקה האסלאמית הוא צוטט כמאשר כי בוצעו מספר מתקפות סייבר על אירן - בתום סבב השיחות בין אירן למערב במוסקבה השבוע. לדבריו, המומחים האירנים הצליחו למנוע את המתקפות על האתרים הרגישים.

ארה"ב וישראל פיתחו יחד את הווירוס האחרון שתקף באירן?

הודעת אירן מגיעה אחרי ההאשמות האחרונות על ניסיונות מצד ישראל וארצות הברית להפיל את המערכות האירניות באמצעות לוחמת רשת. אתמול דיווח ה"וושינגטון פוסט" שישראל וארצות הברית הן שפיתחו יחדיו את וירוס המחשבים "להבה", כדי לשבש את התקדמות תכנית הגרעין האירנית.

על פי הידיעה, המומחים הצליחו למפות ולפקח בחשאי על רובה של רשת המחשבים של תכנית הגרעין האירנית, הם זיהו את המקומות שאליהם יהיה ניתן לשלוח וירוסים "זדוניים" כמו ה - "סטוקס-נט". בוושינגטון פוסט נכתב שבמבצע המורכב השתתפו טובי המוחות מצה"ל, מה-CIA ומהמשרד לביטחון לאומי האמריקני. הוירוסים שנשתלו במחשבי תכנית הגרעין האירנית הצליחו לשבש את מהלך העשרת האורניום במדינה.

המידע על וירוס המחשבים "להבה" פורסם בחודש שעבר אחרי שאירן זיהתה סדרה של מתקפות שפגעו במערכת המחשבים של תעשיית הנפט האירנית. לטענתם, ההפרעות הגיעו מכיוונה של ישראל, כך לפי הפוסט שציטט בכירים אמריקנים שמוכנים להזדהות בשמם שטענו כי גם הם הופתעו מהמתקפה.

וירוס הלהבה הוא וירוס המחשבים המתוחכם והחתרני ביותר שהעולם ראה עד עכשיו, לדברי המומחים הוא יכול לחדור למערכות המוגנות ביותר ולשלוט על פונקציות שונות של המחשב ואפילו לשלוח סודות בחזרה ליוצרי הוירוס. בעזרת קוד מפעיל הוירוס יכולת להפעיל את המחשב, להפעיל מיקרופונים ומצלמות, להפסיק מרחוק את פעולות המחשב, לצלם את המסך - מרחוק ולמחוק מידע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת