הכי מכורים לאינטרנט: בני נוער ישראלים

11.8% מבני הנוער בישראל מוגדרים ככאלה שלא יכולים להתנתק מהרשת, יותר מעמיתיהם בעולם, כך עולה ממחקר שוודי שפורסם הבוקר בעיתון הארץ. על פי המחקר, מובילים בני הנוער הישראלים גם בקטגוריות מרוככות יותר של התמכרות. את הטבלה סוגרת איטליה. בין הגורמים להתמכרות: גלישה מרובה, הורים מובטלים והחיים בעיר

המתמכר הישראלי (חדשות 2)

תופעת ההתמכרות לאינטרנט מוכרת וכאובה בשנים האחרונות, אך ממחקר שנערך בחודשים האחרונים על ידי המרכז הלאומי למחקר ומניעה של התאבדויות בשוודיה, ומומן על ידי האיחוד האירופי, עולה כי בני נוער ישראלים הם בעלי הנטייה הגבוהה ביותר להתמכרות לאינטרנט.

עיתון הארץ מפרסם הבוקר כי מתוך 951 מתבגרים ישראלים שנכללו במחקר, 100 אובחנו כמכורים לגלישה באינטרנט, 11.8% - יותר מאסטוניה (5.8%), גרמניה (4.8%) ורומניה (4.6%). שיעור ההתמכרות הנמוך ביותר לאינטרנט נמצא דווקא באיטליה, שם רק 1.2% מהגולשים התמכרו.

שיעור ההתמכרות הממוצע שנבדק הוא 4.4%. בנים, יש שיגידו באופן צפוי, נטו להתמכרות יותר מאשר בנות (5.2% לעומת 3.8%). הקריטריונים המרכזיים שנמצאו כמשפיעים על הנטייה להתמכרות היו מספר שעות הגלישה ביום, מגורים בסביבה עירונית, הורים מובטלים, מעורבות נמוכה בגידול הילד ומגורים שלא עם ההורים הביולוגיים. גם מתבגרים עם בן או בת זוג קבועים היו בסיכון גבוה לפתח התמכרות לאינטרנט.

כמו התמכרות לסמים

מסוכן כמו אינטרנט? (חדשות 2)
לצד האבחנה של מתבגרים שהתמכרו לאינטרנט, נבדקה במחקר קטגוריה נוספת, של התמכרות ברמה נמוכה יותר. קטגוריה זו נקראה "שימוש לרעה באינטרנט" ו-13.5% מהמתבגרים בממוצע שויכו אליה. גם כאן נמצאים בני הנוער הישראלים בראש הטבלה (13.5%), כשאת הטבלה סוגרת, שוב, איטליה, עם 8.8%.

עורכי המחקר מציינים כי למרות החשיפה ההולכת וגדלה לאינטרנט, רק בשנים האחרונות נבחנו ההשלכות של תופעה זו. מחקר קודם שפורסם בינואר האחרון טען כי מכורים לאינטרנט מפתחים שינויים מבניים בחומר הלבן במוח, המשמש להולכה חשמלית עצבית, באופן דומה לשינויים שמתועדים בקרב מכורים לסמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת