דוח בריטי: "כך פועל צבא הסייבר של אירן"

מכון מחקר בבריטניה פרסם דוח מיוחד בו הוא חושף את "צבא הסייבר" של אירן: יחידה מיוחדת, המורכבת מ-4 מחלקות - ואשר נערכת ל"ג'יהאד אלקטרוני" נגד המערב. מאות מיליוני דולרים הושקעו בפרויקט, בסיוע רוסיה, סין וקוריאה הצפונית. כך נערכת אירן למלחמה ברשת עם ישראל וארצות הברית

"אירן נערכת לג'יהאד אלקטרוני" (חדשות 2)

הצצה אל "מאחורי הקלעים" של צבא הסייבר של אירן: הרפובליקה האסלאמית השלימה לאחרונה מערך מפותח של "לוחמי רשת" הנערכים למתקפת סייבר נרחבת נגד מטרות רגישות במערב במה שמכונה "ג'יהאד אלקטרוני", כך עולה מדוח מיוחד של מרכז המחקר הבינלאומי לפיתוח (ICD) בלונדון. הדוח, שפרטיו מתפרסמים בהרחבה בכלי תקשורת ערביים, מגולל לפרטי פרטים את היערכותה של אירן למלחמת הסייבר - המערכה החדשה - מול המערב.

"אירן עברה לשלב הסופי לקראת ביצוע מתקפות אלקטרוניות נגד המערב", נכתב בדוח. "'משמרות המהפכה' הקימו צבא של האקרים המורכב ממספר אלפי מומחים בתחום הלוחמה האלקטרונית - כחלק מתכנית אסטרטגית חדשה שמגבשת אירן כבר משנת 2010".

על פי הדוח, "צבא הסייבר" האירני חולק למספר חוליות ובהן: מחלקה העוסקת בהתגוננות מפני מתקפת סייבר, ומתמחה במעקב, איתור ובלימת ניסיונות לחדור למערכת המחשוב האירנית. בדוח נטען כי המחלקה הזו כבר הצליחה לחשוף מספר וירוסים וניסיונות חדירה למערכות - ואף לפתח וירוסים נוגדניים להם; מחלקה נוספת עוסקת בטקטיקה התקפית - ומטרתה לפתח יכולות פגיעה ברשת בחברות אנרגיה, מים ונמלי תעופה. "צבא הסייבר נועד גם לפגוע באתרי גרעין, מוסדות פיננסיים וכלכליים", נכתב בדוח.

מחלקה נוספת בצבא הסייבר, על פי הדוח, עוסקת בפענוח קודים אלקטרונים מיוחדים. יחידה זו, כפי שנטען, היא שהצליחה לפענח את הקוד האלקטרוני של המל"ט האמריקני שנפל בשטחי אירן בחודש דצמבר 2011. את "צבא הסייבר" משלימה מחלקה העוסקת בהשתלטות על תדרי תקשורת לוויניים של ערוצי טלוויזיה במזרח התיכון.

"בראש סדר העדיפויות של המשטר"

"משרד התקשורת האירני מטיל הגבלות קשות על גורמים המספקים שירותי דואר אלקטרוני זר, וכופה על תושבי אירן להשתמש בספקים מקומיים", נכתב בדוח ונטען עוד כי אותו "צבא" הצליח כבר לפעול נגד גורמי תקשורת במזרח התיכון.

"מאות מיליוני דולרים הושקעו בהכשרת צוותי העבודה", צוין בדוח הבריטי. "פיתוח צוותי העבודה מתנהל במקביל לפיתוח תכנית הגרעין. מדובר בתכנית הניצבת כעת בראש סדר העדיפויות של המשטר האירני, לרבות של המנהיג הרוחני ח'מנאי - שהורה לפני מספר שנים על הקמת 'מועצת סייבר עליונה' שתעסוק בתחום האינטרנט".

חמינאי. עוקב מקרוב אחר הפרויקט (AP)

הדוח אינו פוסח גם על חלקן של בנות בריתה של אירן, רוסיה, סין וקוריאה הצפונית בפיתוח "צבא הסייבר" המיוחד. "הרפובליקה האסלאמית הפיקה תועלת משיתוף הפעולה הצבאי עם שתי המדינות, לשם פיתוח אסטרטגיה חדשה בתחום המלחמה האלקטרונית ויכולות מגננה והתקפה אלקטרוניות", נכתב. "כעת היא מתכננת להעביר את הידע הזה גם למדינות נוספות המוגדרות כאויבות של ארצות הברית ובנות בריתה- ואף שוקלת להעבירו גם לידי ארגוני טרור הפועלים במערב, כמו 'אל-קעידה'".

"אם אירן תצליח להמשיך ולפתח את המערך - יהיה קשה מאוד לפגוע בה בתחום הסייבר", מזהיר הדוח לסיום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת