תגלית מרעישה: שורשים יהודיים התגלו בשבט אינדיאני

צוות חוקרים מבית החולים "שיבא" בתל השומר גילה לאחרונה עדויות לכך שיהודים מאנוסי ספרד שהיגרו לארה"ב הקימו משפחות עם ילידים אינדיאנים - ובדרך גם העבירו מוטציה גנטית הייחודית ליהודים. "האינדיאנים הללו לא שימרו אף מנהג יהודי ולא ידעו על מוצאם היהודי", הסבירו החוקרים, "אבל הם צאצאי יהודים מאנוסי ספרד"

יש יהודים בקהל? כנס אינדיאנים בארה"ב (רויטרס)

הרב עמאר הפך לצ'יף סעדו? חוקרי גנטיקה מבית החולים "שיבא" בתל השומר הופתעו לגלות במחקר מקיף שערכו לאחרונה כי יהודים שהיגרו בתקופת קולומבוס מספרד לאמריקה התערו באוכלוסיה האינדיאנית, וכי צאצאים שלהם מתגוררים עד היום בארה"ב - כך פורסם הבוקר בעיתון "הארץ".

התגלית המרעישה על שורשי היהודים התאפשרה בזכות גילויה של מוטציה גנטית נדירה, הייחודית ליהודים, בקרב קהילת האינדיאנים המקסיקנים המתגוררים בדרום מערב קולורדו.

"האינדיאנים הללו לא שימרו אף מנהג יהודי וגם לא יודעים על מוצאם היהודי, אך עקבותיה של המוטציה מצביעים כי הם צאצאי יהודים אנוסי ספרד", הסביר פרופ' איתן פרידמן, מנהל היחידה האונקוגנטית בבית החולים.

מגירוש ספרד ליבשת האינדיאנית

במסגרת המחקר, שבחן דגימות של משפחות מכל רחבי העולם, אותרה בקרב אוכלוסיה זו מוטציה גנטית המוכרת בקהילה הרפואית כ"מוטציה האשכנזית", אשר נפוצה בקרב יהודים אשכנזים ומגדילה את הסיכון לפתח סרטן השד.

"יהודים שנשאו את המוטציה הגיעו לדרום אמריקה ומשפחות שנוצרו עם אינדיאנים נדדו והתיישבו בארה"ב", מסביר פרידמן. "המחקר מוכיח כי המוטציה עברה למשפחות האינדיאנים המקסיקנים מאותו אב קדמון שהיגר לדרום אמריקה או מקסיקו בעקבות קולומבוס, בחפיפה עם גירוש יהודי ספרד".

כעת עובדים החוקרים על פיתוח נוסף של הממצאים, אך הפעם בניסיון להתחקות באופן מעמיק יותר על מסלול המוטציה הגנטית וגורמיה, כמו שינויים סביבתיים, שינויי אקלים ועוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת