תעלומת וירוס-העל: "רק מדינה יכולה לפתח תולעת כזאת"

גורמים באירן אישרו שמערכת המחשוב בשטח המדינה נפגעו מתוכנת הריגול הזדונית והמתוחכמת, ובתום בדיקה קבעו כי היא בעלת "קשר הדוק ל'סטוקסנט'" - אותו וירוס שפגע במתקני הגרעין ומיוחס לישראל. "ההשלכות יהיו, בין היתר, אובדן כמות עצומה של מידע", מסרו שם

התעלומה סביב מקור וירוס המחשבים "פליים", שאותר במחשבים במדינות במזרח התיכון - ובהן אירן וישראל, נמשכת גם היום. מומחים שבדקו את התולעת, שכבר זכתה לתואר "התוכנה הזדונית המורכבת ביותר שנמצאה אי פעם", קבעו על סמך בחינת מאפייניה כי היכולת לפתחה נתונה רק לגורם בעל כוח - כמדינה ולא האקר פרטי.

גורמים באירן הודו שהרפובליקה האיסלאמית נפלה קורבן לווירוס המתוחכם, ולפי דיווחים - התגלו בתחומה לא פחות מאשר 189 מחשבים נגועים. ב"ידיעות אחרונות" דווח הבוקר כי בתום בדיקה ראשונית של רכיבי התוכנה טענו בטהרן כי "תפקודו המעולה של הוויכוח והמורכבות שלו מצביעים על קשר הדוק לתולעת 'סטוקסנט' והתקפות אחרות".

באשר לממדי הנזק שנגרם להם רמזו האירנים בהודעתם כשהעריכו כי "ההשלכות של פגיעת הווירוס יהיו, בין היתר, אובדן כמות עצומה של מידע".

"מי שרואה באיום האירני משמעותי - סביר שנוקט אמצעים שונים"

על רקע ההאשמות באירן על אחריותה של ישראל לפיתוח התולעת "סטוקסנט", שכבר הסבה נזק רב למערכות הגרעין של המדינה והקשר לכאורה בינה לבין הווירוס החדש שאותר - התייחס היום לפרשה השר לאיומים אסטרטגיים משה יעלון.

בריאיון לתכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל הוא הסביר כי "מי שרואה באיום האירני משמעותי - סביר שנוקט אמצעים שונים, כולל אלה, כדי לפגוע בו". 
 
יעלון ציין גם כי "ישראל התברכה בהיותה מדינה עתירת טכנולוגיה עילית. הכלים האלה שאנו משתבחים בהם פותחים עבורנו כל מיני אפשרויות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת