היכונו: זריחה של פעם בחיים

בבוקר ה-6 ביוני תוכלו לצפות בתופעה נדירה במיוחד: כוכב הלכת נוגה יחלוף על פני השמש וייראה כנקודה קטנה על פניה. הפעם הבאה שתופעה זו תתרחש תהיה רק בשנת 2117. שימו לב: הצפייה בשמש בטוחה רק עם ציוד מתאים

הזריחה הנדירה: כך זה עשוי להיראות (עיבוד מחשב)

בשנת 1639 ג'רמייה הורוקס וויליאם קרבטרי זיהו נקודה שחורה קטנה "מטיילת" לכמה שעות ממזרח למערב על פני השמש הבוהקת באנגליה. על פי הרישומים, הם הראשונים והיחידים שצפו בכך באותה שנה. מהידע הקיים, ברור כי הנקודה השחורה היא כוכב הלכת נוגה, שכנתנו במערכת השמש, שמסלולה מתיישר עם כדור הארץ והשמש רק פעמיים ב- 120 שנה. מאז, המעבר הנדיר התרחש רק 5 פעמים. בחודש הבא זה יקרה שוב, וזו הזדמנות אחרונה לצפות בכך במאה ה- 21.

האירוע הנדיר הזה מתרחש במחזוריות של 122, 8, 105, 8 שנים וחוזר חלילה. השנה נוכל בפעם האחרונה בזמננו לחזות בכך שוב, כי המעבר הבא יקרה רק בעוד 105 שנים, בשנת 2117, כך שכל מי שחי בכדור הארץ כיום סביר להניח שלא יצפה בכך פעם נוספת.

במאות ה- 18 וה-19, חקירת קצב המעבר של נוגה על פני השמש סיפקה מידע חדש לגבי גודלה של מערכת השמש והמרחקים בין הפלנטות בתוכה. תופעת מעבר כוכבי הלכת אל מול השמש שלהם היא זו המאפשרת לחוקרים כיום לאתר פלנטות בחלל. כאשר כוכב לכת חולף מול השמש שלו, ביחס למתבונן, הוא גורם להפחתה זעירה בעוצמת הקרינה המתקבלת ממנה.

הצפייה עם ציוד מתאים בלבד

בישראל אפשר יהיה לצפות בשלבים האחרונים של התהליך שיארך כמעט שבע שעות. הזריחה ביום ה-6 ביוני תחל בשעה 05:33 בבוקר, ומי שיתבונן בה בעזרת ציוד מתאים יראה את השמש עם נקודה שחורה קטנה ברבע השמאלי התחתון שלה. האירוע יסתיים כמה דקות לפני 8 בבוקר.

המעבר ייראה בשלמותו במזרח ובאוסטרליה: במצפה הכוכבים בסידני שבאוסטרליה מתכוננים לאירוע הדרמטי לאחר שבשנת 2004, הפעם האחרונה בה התרחש האירוע הנדיר, הגיעו לשם מאות צופים סקרנים לחזות בחליפתו של כוכב הלכת על ידי מתוך טלסקופים שהותאמו למשימה. גם השנה צפויים מיליונים ברחבי העולם לצפות בתופעה אסטרונומית של פעם בחיים.

שימו לב - אסור בהחלט לצפות בשמש בעיניים חשופות וגם לא בטלסקופים או משקפות שאינם ייעודיים לצפייה בשמש ויש להצטייד באמצעים מתאימים כדוגמת משקפי ליקוי. כמו כן מומלץ לעקוב אחרי הפרסומים של מצפי הכוכבים בישראל שיאפשרו לקהל צפייה בטוחה באירוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת