הגולשים צוחקים על מופז: שקרן שקרן

מאז הלילה, סוערת הרשת בעקבות המהלך שהוביל להקמת ממשלת אחדות בצירופה של קדימה. לא רק סטטוסים של פוליטיקאים משני צידי המתרס הציפו את הרשתות החברתיות, אלא גם הגולשים מגלים מעורבות גדולה בנושא ומיהרו להגיב - חלקם עשו זאת אפילו באופן יצירתי במיוחד

ייכנס? לא ייכנס? נכנס (שחר קוטני)

מהלך החבירה המפתיע של קדימה לליכוד הותיר הרבה מקום ליצירתיות של הגולשים ברשת. ה"כוכב" שזכה למרבית הלעג היה כמובן השותף החדש בממשלה, שאול מופז, שהפך בתוך לילה אחד ממנהיג האופוזיציה לדמות נלעגת במיוחד.

רבים מהגולשים מיהרו לשלוף את הסטטוס של מופז בעמוד הפייסבוק שלו בראשית חודש מרס האחרון, בו הכריז: "אני לא אכנס לממשלה של ביבי. לא היום. לא מחר. זו ממשלה רעה...".

הגולש שחר קוטני הפך את האמירה הזו לכרזת סרט תחת הכותרת "שאול מופז, סיפורו של מנהיג" - כשברקע ספינה השוקעת במצולות. גולש אחר, רותם הורוביץ עשה שימוש בכרזת הסרט "שקרן שקרן" של ג'ים קארי מ-97', והדביק את ראשו של מופז במקומו.

גיל אוסר פרסם כרזה ל"כסא שר אורטופדי לחסרי עמוד שידרה", המחיר עבורו: "העקרונות".

הגולש אמיר שיבי היה בוטה יותר ועשה שימוש בכרזה שליוותה את מופז בפריימריז בקדימה: "מופז. כי להשתין מהמקפצה כל אחד יכול, לחרבן ממנה זו אמנות".

גולש יצירתי אחר יצר את נתניהו כקוסם השולף את מופז כשפן מהכובע: "דוגרי, לא ראיתם את זה בא, נכון?". גם נוי אלוש לא נשאר חייב, ולקח את מסיבת העיתונאים שכינס מופז בה כינה את נתניהו "שקרן", והפך אותה לרמיקס חדש:

גם רבים מחברי הכנסת מיהרו להגיב בפייסבוק. השר מיכאל איתן מהליכוד נשמע שמח במיוחד בעקבות החתימה על ההסכם בסטטוס שלא משתמע לשתי פנים: "ווואוווו אין בחירות".

חברו של איתן למפלגה, ח"כ כרמל שאמה הכהן, גם הוא שמח על ההסכם, אך מיהר לשתף את חבריו בפייסבוק במחיר האישי הכבד שיהיה עליו לשלם: "הסכם ממשלת האחדות המבורך מחייב לצערי את מסירת ועדת הכלכלה לקדימה. גם כמי שטרם מיצה את התפקיד ונאלץ לשלם מחיר אישי אני מברך על הרחבת וייצוב הקואליציה...".

ח"כ רונית תירוש נותרה נאמנה ליו"ר המפלגה ושיתפה בדף שלה סטטוס תומך: "כשכולנו חשבנו שהיא הולכת להתפזר, הראה לנו שאול מופז, מיהו מנהיג אמיתי... גאה להיות במפלגה שמשפיעה בצורה כה דרסטית על השלטון".

ציפי לבני, מי ששימשה עד לא מזמן כיו"ר קדימה והובסה על ידי מופז בבחירות הפנימיות, מצאה הזדמנות לנחם את חבריה בפייסבוק, ואולי גם את עצמה, וכתבה: "בבוקר הזה אני רוצה להגיד משפט אחד לכל אחד ואחת מכם, אני יודעת בדיוק אלו תחושות מציפות אתכם לאחר אירועי הלילה, אבל תזכרו שיש גם פוליטיקה אחרת, והיא תנצח".

האופוזיציה תוקפת גם ברשת

מי שצפה אתמול בשידור ממליאת הכנסת יכול היה לראות את ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ כשהוא מעדכן סטטוסים בפייסבוק מהסמארטפון שלו. הורוביץ הספיק להישמע נרגש ונוגה במיוחד: "זהו זה, נגמר. הרגעים האחרונים של הכנסת. עכשיו במליאה מביט על ספסלי הקואליציה הזחוחים, על החיילים הממושמעים של ליברמן, על עשרות השרים בממשלה המנופחת". אך מסתבר שהאופטימיות שלו הייתה מוקדמת מדי: "ואני אומר לכם - יהיה פה שינוי. בואי שרהל'ה, הולכים".

זמן קצר לאחר מכן, עדכן סטטוס נוסף, מאוכזב מהמהלך החדש: "חשבנו שנגמר, אבל לא. עכשיו מתרחש כאן מגה תרגיל מסריח, אולי מהמסריחים בתולדות המדינה...".

בכלל, נראה שבמרצ פתחו בתחרות למציאת כינוי למהלך שהוביל לממשלת האחדות. הורוביץ כינה אותו תרגיל מסריח, וח"כ זהבה גלאון, יו"ר המפלגה, הגדילה לעשות ולקרוא לו "מגה תרגיל מסריח": "הממשלה החדשה היא מגה תרגיל מסריח של ראש ממשלה שרצה לברוח מבחירות ושל יו"ר אופוזיציה נואש רגע לפני התרסקות, תחבולה נכלולית להישרדות אישית".

גלאון בחרה גם להזכיר בסטטוס נוסף את אמירותיו המזגזגות של יו"ר קדימה: "באיחור מסוים (שנים אחדות) הוכיח מופז כי הוא עומד במילותיו 'בית לא עוזבים' וחזר לליכוד כשר לענייני לא כלום בממשלת שום דבר".

חבר נוסף במרצ, ח"כ אילן גילאון, דגל גם הוא בגישה שמופז חזר לליכוד, או שבכלל לא עזב אותו: "כבר אמרנו שיש שלושה סוגי ליכוד בכנסת ה-18. הליכוד המקורי, אורגינל, ישראל ביתנו - הליכוד הקשה בלי התחפושות, וקדימה - הליכוד הרך. הלילה מופז הוכיח בפעם-המי-יודע כמה שקדימה היא לא יותר מסחבה של הליכוד".

יאיר לפיד, שיאלץ להמתין עד למועד הבחירות המקורי ב-2013, כתב לחבריו בפייסבוק: "מה שראיתם היום זו בדיוק הפוליטיקה הישנה, המסואבת והמכוערת, שהגיע הזמן להעיף מחיינו. פוליטיקה של כסאות במקום של עקרונות".

בדף מיוחד שהוקדש ללפיד אחרי התחקיר שעסק בלימודיו האקדמיים, שיתפו תמונה לועגת: "אז אין בסוף בחירות? יאללה ביי".

גם סתיו שפיר, אחת ממובילות המחאה בקיץ האחרון מיהרה להגיב על המהלך וביקרה את השינוי הצפוי בשיטת הממשל: "תנו לי לנחש: שיטה חדשה לגמרי, בה הם מושלים לבדם לנצח? כשביבי בונה סביבו קואליציה של ברזל ולא מאפשר לנו אפילו חריץ קטן של התנגדות למעשים שרומסים, מחריבים וסוגרים את העתיד של המדינה - העם הוא האופוזיציה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת