גם אתם ראיתם לפנות בוקר את ה"סופר ירח"?

מי שהציץ לפנות בוקר לשמיים, היה יכול לראות ירח גדול ובוהק מהרגיל. הירח, שהגיע למילואו בשעות הבוקר המוקדמות, היה גדול ב-14% ובוהק ב-30% יותר מהרגיל. צפו בתמונות שצולמו על ידי גולשי חדשות 2

סופר ירח (עדי אשכנזי)

על פי לוח השנה העברי, אחת לחודש הירח בשמיים מלא ובוהק. אבל אמש הוא היה בוהק במיוחד. גולשי חדשות 2 ניצלו את הירח המלא והתופעה המופלאה - וצילמו בעבורינו את הירח בפייסבוק ובאינסטגרם.

מדובר בתופעה שנקראת "ירח פריגיאה", הירח מקיים מסלול אליפטי סביב כדור הארץ, כשצד אחד של המסלול, פריגיאה, קרוב ב-50 אלף קילומטרים מהצד השני, אפוגיאה. כשהירח המלא מתרחש במסלול פריגיאה - הוא נראה גדול ומלא יותר.

המשמעות: מי שהציץ לפנות בוקר בשמיים היה יכול לחזות בירח מלא ובוהק מהרגיל, אך כיוון שהתופעה תגיע לשיאה כשהשמש תזרח, לא יכולנו ליהנות בישראל משיאה של התופעה.

הירח המלא הזה, שנקרא בשפה הלא מדעית "ירח על" או "סופר ירח", יהיה גדול ב-14% מהירחים המלאים האחרים בשנה וב-30% בהיר יותר.

הפעם האחרונה שראינו סופר-ירח הייתה לפני קצת יותר משנה, בחודש מרס 2011. אז הירח היה אפילו קרוב עוד יותר לכדור הארץ ממה שצפוי לנו הפעם, בכ-400 קילומטרים נוספים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת