חוקרים: "מצאנו את הגן שאחראי על גודל המוח והאינטליגנציה"

מאות חוקרים שהשתתפו במחקר שארך שנים הצליחו לאתר את הגן שאחראי על גודלו של המוח - ושקובע, בסופו של דבר, את רמת האינטליגנציה - כך פורסם בכתב העת Nature Genetics. בנוסף הצליחו החוקרים לזהות את הגנים האחראיים על מחלות נוירולוגיות, דוגמת אלצהיימר והפרעות פסיכיאטריות אחרות

נמצא הגן שאחראי על האינטליגנציה. ארכיון (AP)

האם נמצאה הדרך המדעית למדוד אינטליגנציה? אם מסתמכים על המחקר הגדול ביותר לחקר המוח שנערך במשך 3 שנים באוניברסיטת UCLA בקליפורניה, ובו לקחו חלק יותר מ-200 מדענים מ-100 מוסדות מחקר ברחבי העולם - התשובה חיובית בהחלט.

מטרת המחקר הייתה למפות את הגנים האנושיים שאחראיים, בין היתר, גם על האינטליגנציה האנושית, אך גם על התפתחותן בעתיד של הפרעות פסיכיאטריות ומחלות נוירולוגיות. בתום העבודה הממושכת, מצאו החוקרים מוטציה חדשה שאחראית על גודלו של המוח האנושי - ומשפיעה באופן ישיר על רמת האינטליגנציה של האדם.

לאורך המחקר בוצעו מדידות מוחיות בקרב יותר מ-20 אלף נבדקים באמצעות צילומי MRI, ובמקביל, נאספו מהנבדקים דגימות דם לצורך סריקה גנטית ונערכו להם מבדקי אינטליגנציה. במסגרת הניסויים שערכו, הצליחו החוקרים לגלות מוטציה בגן מסוים במוח שנקרא HMGA2, ומתברר כי השינוי הזה בגן משפיע על גודל המוח ועל רמת האינטליגנציה של האדם.

בעוד שהחומר בגן זה מורכב מארבע אותיות אפשריות: T,C,A ו-G, או צירופים אפשריים של חלק מהן, בחלק מהנבדקים נמצאו מקטעים שבהם מופיעה האות C במקום T. נבדקים בניסוי שהיו בעלי מוטציה זו אובחנו כבעלי מוח גדול יותר וקיבלו ציונים גבוהים יותר במבחני I.Q.

עוד טוענים החוקרים כי הצליחו אף לזהות את הגנים במוח האנושי שאחראיים על הפרעות פסיכיאטריות ונוירולוגיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת