אחרי 36 שנה התגלה: יש 99% סיכוי לחיים על כוכב מאדים

צוות חוקרים הכולל ביולוגים וגאולוגים מאוניברסיטת דרום קליפורניה טוען כי ניתוח מחודש של מידע שהתקבל ב-1976 מוכיח כי בסבירות גבוהה מאד - יש חיים על פני המאדים. לטענת החוקרים, נמצאו עדויות לחילוף חומרים של חיידקים בסלעי הכוכב, וכי אין צורך לשלוח חוקרים אנושיים למאדים כדי להוכיח זאת

חיים על פני המאדים? (AP)

אנחנו לא לבד? ניתוח מחודש של מידע שהתקבל לפני 36 שנים בסוכנות החלל האמריקנית נאס"א, קובע כי הסיכוי לחיים על פני הכוכב מאדים עומד על לא פחות מ-99%. 

צוות של חוקרים בינלאומיים סיפרו לאנשי נשיונל גיאוגרפיק כי נאס"א כלל לא צריכה לשלוח צוות מחקר אנושי למאדים כדי לאשש את הטענות החדשות. לדברי הביולוג המתמחה בחיידקים, ד"ר ג'וזף מילר מהפקולטה לרפואה של אוניברסיטת דרום קליפורניה, "את ההוכחה הניצחת ניתן להשיג בעזרת שליחת מיקרוסקופ שיצלם וישלח וידאו עם תיעוד של החיידקים על פני הכוכב".

מילר הדגיש כי הוא משוכנע בקיום חיים על פני מאדים: "על הבסיס הזה, על פי מה שאנו יודעים בינתיים, הייתי אומר שאני בטוח ב-99% שיש חיים על פני המאדים".

עדויות לחילוף חומרים של חיידקים  

מילר ניתח בחודשים האחרונים מידע שהגיע למעבדות נאס"א בשנת 1976 על ידי גששית החלל, הרובוט "ויקינג", שחקר את פני השטח על הכוכב האדום. החוקרים מאוניברסיטת דרום קליפורניה יחד עם מומחים נוספים, ביולוגים וגיאולוגים מרחבי העולם, בחנו את המידע שנאסף ומצאו עדויות לחילוף חומרים של חיידקים בסלעי הכוכב.

ד"ר מילר סבור שנאס"א פספסה את הגילוי, מפני שבשנות השבעים לא היו מספיק כלים כדי לבחון את הנתונים, והם פורשו כתופעה גיאולוגית ללא השלכות ביולוגיות. מילר סבור שהנתונים על החומרים שמתורגמים למספרים, מראים ללא ספק פעילות שאינה מתאימה להתפתחות גיאולוגית או פיזיקלית - ומעידים על חיים.

מבקריו של מילר מצננים את ההתלהבות. הם טוענים שעל פני כדור הארץ עדיין לא עושים את ההבחנה בין תהליגים פיזיקלים לביולוגים, ולכן ברור שאי אפשר לעשות את ההבחנה הזו לגבי המאדים - שם אנו יודעים עוד פחות על תנאי הסביבה.

המחקר המלא על חיים במאדים יפורסם בחודש אוגוסט הקרוב, אז ערוץ נשיונל גיאוגרפיק יהפוך לבמה עבור הוויכוח התיאורטי כרגע - האם יש חיים על המאדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת