צפו: ה"רובונאוט" מגיע לחלל

מרכז הפיתוח של חברת ג'נרל מוטורס בישראל בונה בימים אלה עיניים ואברי חישה. הם מיועדים לחבר צוות מיוחד במינו בתחנת החלל: ה"רובונאוט", הרובוט-אסטרונאוט הראשון שכבר לומד לעבוד שם למעלה. האסטרונאוט המבצעי האוטומטי הראשון כבר יודע לסדר דברים, להחזיק כלים ובאופן מפתיע

רובוטים יש היום בכל מקום ובכל פינה: אבל זה שנשלח מנאס"א לתחנת החלל הבינלאומית בחודש שעבר - היה יוצא דופן. ה"רובונאוט" רק יצא מהקופסה, וכבר התחיל לעבוד - סיבה למסיבה. R2 האסטרונאוט המבצעי האוטומטי הראשון: כבר יודע לסדר דברים, להחזיק כלים ובאופן מפתיע, לחלק מהרובוט, במיוחד לעיניים, יש שורשים ישראליים במעבדות הפיתוח של ג'נרל מוטורס ישראל.

"אנחנו עוסקים בפיתוח מערכות החישה המתקדמות", אומר מנהל קבוצת המחקר ד"ר רן גזית, "שיאפשרו לרובוט לראות ולהבין את הסביבה שלו. האסטרונאוט אומר לרובוט: 'תן לי את הפטיש' והרובוט צריך למצוא את הפטיש ולהיות מסוגל להביא אותו ולתת אותו למישהו. זו משימה שנשמעת טריוויאלית, אבל לרובוט היא מאוד מסובכת", מסביר ד"ר גזית.

"הרעיון הוא שהרובוט ישתלט על המשימות שהן משעממות, מסוכנות או מלוכלכות", מסביר ראש הפרויקט בנאס"א ד"ר רון דיפטלר, "יש משימות שחייבים לעשות שוב ושוב, שעלולות ליצור עומס ארגונומי. אם הרובוט יכול לעשות את המשימות הללו, מוטב שבני האדם לא יבצעו אותן".

למרות שרגילים לראות בסרטים רובוטים שקמים על יוצרם, במקרה של R2, אין כל כך ממה לחשוש. אמנם יש לו אגרוף ברזל, אבל המשימה הראשונה שקיבל לעשות בתחנת החלל היא: שאיבת אבק. בין כל החריצים, כולל פאנלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת