תגלית: סוג חדש של אדם קדמון

ארכיאולוגים מאוניברסיטה באוסטרליה שעבדו בסין, מצאו תגלית מרעישה - סוג של אדם פרה-היסטורי שלא היה מוכר למדע. "אנשי הצבי האדום", כפי שהם מכונים, עשויים להיות זן חדש לגמרי או זן מוכר למדע שהתפתח באופן שונה. בכל מקרה, מדובר באדם שחי במקביל לאדם הקדמון, הניאנדרתאלי, והאדם המודרני

"אנשי הצבי האדום" (Peter Schouten)

שרידים של מה שעשוי להיות מין לא ידוע של בני אדם קדמונים התגלו בדרון סין. העצמות, המשתייכות לחמישה בני אדם לפחות, הן בנות 14,500-11,500 שנה. המדענים מכנים את הזן החדש "אנשי הצבי האדום", על שם המערה בה התגלו, שנקראת "הצבי האדום". החוקרים מדגישים כי יש צורך בבדיקות נוספות לפני שניתן יהיה להכריע שאכן מדובר בסוג חדש של בני אדם.

"אנחנו מאוד זהירים בנוגע לסיווג שלהם בשלב זה", אמר אחר ממובילי המחקר דארן קורנו מאוניברסיטת ניו סאות' וויילס ל-BBC, "אחת הסיבות לכך היא שבקהילת חקר האבולוציה של בני האדם, טרם יצרנו הגדרה מדויקת של המין שלנו (הומו-סאפיינס), תאמינו או לא, וזה נושא מאוד פולמוסי".

הרבה מהשיירים של האדם ה"חדש" שהתגלה היו בחזקת אספנים סינים, אך רק עכשיו הלו לחקור אותם באופן מדעי. גולגולות שאותרו בשני מקומות שונים הם דומים מאוד, כך שרוב הסיכויים שהגיעו מאותו המין. אולם, תווי הפנים שלהם די שונים מהאדם כפי שהוא מוכר כיום, ונראים כמעין שילוב בין האדם הניאנדרתאלי והאדם המודרני.

החוקרים סבורים שקיימת אפשרות שמדובר בזן חדש של אדם, או לחלופין, זן קדום יותר של האדם הניאנדרתאלי, שעבר לאזור זה של העולם והתפתח במקביל עד שנכחד. אפשרות נוספת היא שמדובר בבן-כלאיים בין האדם המודרני לאדם הניאנדרתאלי.

סברות רבות קיימות, אך כעת מתמקדים החוקרים בניסיון לחלץ דנ"א מהעצמות שנמצאו, על מנת שיוכלו להכריע אם מדובר במין חדש לגמרי או תת-מין של אדם המוכר למדע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת